Rozhovor s Jaroslavem Říhou, jedním z pořadatelů akce k připomenutí vstupu vojsk do Chomutova


Co na náměstí bude?


Bude to dobová ukázka z 21. srpna roku 1968, kdy do Československa vstoupilo pět invazních vojsk.


Budete se inspirovat dobovými chomutovskými událostmi?


Bude kopírovat události v Československu. V Chomutově nebyli vojáci až tak výbojní, nedošlo k úmrtí, nikdo nebyl zastřelen. Město bylo jen průjezdná štace, kudy projížděla vojska z NDR na Prahu.


Zmínil jste Východní německo. Byla okupační armáda, která projela Chomutovem, složena převážně z Němců?


To ne, byli tam samozřejmě i Rusové, měly tam své jednotky. Východní Němci taky, ale na tancích byli Rusové.


Jaký bude program?


Budou tři ukázky, první od dvanácti hodin, další od dvou a poslední od čtyř hodin. Na náměstí přijede obrněná těžká technika, vytvoří atmosféru invaze. Vojska se setkají s demonstranty, ti s nimi budou vyjednávat. Dojde k potyčkám i střelbě. Potom invazní vojsko odjede z města, pojede ke Kauflandu a ke Globusu, na náměstí zůstane hlídka. Program se bude opakovat po dvou hodinách.


Kolik času zabraly přípravy?


Zhruba tak měsíc, nejtěžší bylo zajistit lidi, aby měli volno, na akci si většina bere dovolenou. Budeme rádi, když se zapojí i návštěvníci, pokud možno v dobovém oblečení. Spolupracujeme s dalšími kluby i dobrovolníky. Navazují i další akce, na náměstí bude videoprojekce ukazovat, jak okupace probíhala na Chomutovsku. V muzeu je k tomuto tématu výstava.


Dnes je čtyřicetileté výročí vstupu vojsk. Plánujete něco speciálního?


Nic extrémního nechystáme. Akce k výročí děláme každý rok.


Jaký má akce vlastně smysl?


Je to pojato jako memento národa v té době. Historii je nutné připomínat, národ, který ji nezná, je nucen ji opakovat. Hodně lidí invazi zažilo na vlastní kůži, kromě připomenutí ji chceme ukázat i mladším. Jistě, zaujme je především technika, ale možná jim v hlavách zůstane to, o jak závažnou událost šlo. Někdo říká, že si hrajeme jen na vojáčky, ale tehdy to žádná hra nebyla.