Žádané jsou například pozemky v obcích okolo Chomutova. Lidi tam táhne klid a hodně zeleně, na druhou stranu do práce či na nákupy to mají pár minut autem.

Spořice: dva roky nic nebude

Některé obce už na své internetové stránky vyvěsily upozornění, že žádosti na další stavební parcely neberou.

To je i příklad Spořic. „Nebereme je, protože zájemců je mnoho, teď už máme žádostí více než sto. Volné parcely nejsou, další budeme dělat nejdříve za dva roky,“ vysvětluje spořický starosta Jaroslav Ješetický.

Dodává, že v obci je poslední volná lokalita, kde by domky mohly stát. „Tam by to bylo tak do čtyřiceti domů,“ upřesňuje, kolik nových sousedů může obec získat. Na zasíťování pozemků ale nyní obec nemá peníze, proto čeká na další roky. Sítě by vyšly asi na třicet milionů korun.

Podobně jsou na tom v Droužkovicích. „Žádosti nebereme, kdybychom začali, tak jich tu máme hned tisíc,“ říká místní starosta Milan Živný. Na úřad se na nové parcely chodí ptát třeba i patnáct lidí.

V Droužkovicích čekají na to, až budou vhodné pozemky připraveny, pak je teprve nabídnou. Starosta si neumí představit, jak by z případných předem odevzdaných žádostí potom vybrali kupce. V Droužkovicích několik parcel připravují.

V Hrušovanech chystají desítky hektarů

Připravené volné pozemky nemají zatím ani v Hrušovanech. „Místa jsou teď jen v prolukách. Ale jak se dopracuje územní plán, bude vyčleněno několik desítek hektarů,“ říká starosta Hrušovan Petr Šmíd.

Ke koupi by měly být už za několik měsíců, otázkou ale zůstává, zda je obec bude prodávat přímo, nebo prostřednictvím developerů, kteří by investovali do inženýrských sítí. „Zájem o parcely tady je, permanentně se někdo chodí ptát,“ dodává Šmíd.

Připomíná také, že kvůli ekonomické krizi jsou developeři opatrnější. Lidé tolik nestaví a jim by se přímá investice do pozemků nemusela spolehlivě vrátit.

Kdo si chce postavit dům, může také zajet do Málkova, tam je vhodných míst hned několik desítek.

Kromě toho jsou vhodné pozemky i v okolí Chomutova. Na Zadních Vinohradech se už budují sítě pro čtyřicet domů, další desítky baráčků vyrostou na místě bývalých jabloňových sadů nad chomutovským sídlištěm Březenecká.