Souložící Rabas


Má jít o informační noviny občanského sdružení Alternative 4E, za kterou stojí nědejší místostarosta Jaroslav Říha.


Z osmi stránek jsou ale čtyři věnované nevybíravé kritice Přemysla Rabase. Včetně komiksu s výjevem souložícího ředitele, který má naznačovat poměr Rabase s pracovnicí zoo (dnes partnerkou a matkou jeho dítěte).


Ve své kritice se Říha nevyhýbá právě i osobním stránkám Rabasova života. Poslance se nám včera nepodařilo kontaktovat, jeho mobilní telefon byl nedostupný. Nadšená však nebyla ani jeho manželka Iveta Rabasová, s níž poslanec již několik let nežije. S ní je v bulletinu celostránkový rozhovor o zooparku, kde ale většina otázek směřuje právě ke konfrontaci s Rabasem.


„Rozhovor jsem dávala pro Krušnohorský zpravodaj, odtud ho asi převzali,“ říká dnešní ředitelka zooparku. „Mluvit o zooparku mi nevadí, ale nerada bych, aby někdo komentoval i moje soukromí. Radši bych byla, kdyby mě z těch politických tahanic úplně vynechali.“


Propereme všechny


Říha ve svém úvodním slovu vysvětluje, že jeho sdružení chce lidem otevřít oči.

„Číše už přetekla. Brojíme proti aroganci moci čišící z radnice, ale i chytráctví různých rádoby lídrů opozice, kteří ohlupují veřejnost ve snaze přihřát si vlastní polívčičku,“ píše dlouholetý politik, který se před posledními volbami stáhl do ústraní.

V bulletinu napadá i pronájem Kamencového jezera, ale spíš okrajově. Rozhovor na toto téma s primátorkou Ivanou Řápkovou a nájemcem Zdeňkem Fojtíkem působí ostře jen naoko.


Kdo za tím stojí?


Není žádným tajemstvím, že Říha s Rabasem se nemají rádi, přestože kdysi byli velcí přátelé. Sám Říha kdysi prohlašoval, že do politiky už se vracet nechce. Teď se do veřejného života vrací opravdu šokujícím způsobem.


Bulletin vyšel v nákladu 25 tisíc výtisků. Nechat natisknout a distribuovat osmistránkový barevný časopis není nic levného. Opravdu to je jen snaha vyjevit lidem pravdu, jak se dušuje Říha? Otázka, kdo vlastně za vydáním pamfletu stojí, je také na místě – a položili jsme ji i Říhovi.


„Nemám problém se o tom bavit, nebudu hrát tajemného. Ale nechci to řešit po telefonu,“ uvedl k tomu. Schůzku ale pro pár nejbližších dní odmítl s tím, že je zaneprázdněný přípravou velké vojenské akce Řopík. „Určitě se k tomu ještě vyjádřím,“ dodal.


Jaroslav Říha byl v minulém volebním období krátce místostarostou. Po několika měsících ho zastupitelé v čele s ODS odvolali.

Co na to Přemysl Rabas? "Je to jen pomsta"

Přemysl Rabas na bulletin s ostrou kritikou nijak zvlášť reagovat nechtěl. „Většinu faktických věcí už jsem vyvracel několikrát,“ říká. „To, že se opírá i do mého soukromí je za hranicí slušnosti, ale jak tenhle člověk může kázat o morálce? Že takový bulletin se sprostými výjevy rozhazuje do schránek, kde ho můžou najít i děti, to se mu zdá morální?“
Podle poslance jde jen o Říhovu pomstu kvůli sporu starému několik let, který se týkal plánované stavby obchodního domu v těsném sousedství zooparku. Rabas tehdy Říhovi vyčetl, že zakázku hájí kvůli osobním zájmům, Říha to odmítal.
Pravda je, že po zmíněném sporu se Rabas s Říhou rozhádali na smrt. Po odchodu Říhy z politiky ale jejich vzájemná nevraživost nebyla na očích veřejnosti.