„Není potřeba přehánět represi kamerováním a sbíráním bodů. Je potřeba vytvořit podmínky proto, aby se provoz přirozeně brzdil,“ sdělil svůj názor starosta Klášterce Jan Houška.


Podle starosty lze jako dobrý příklad, jak může technický prvek zpomalit netrpělivé řidiče, uvést kruhový objezd u Tesca. „Určitě nám pomohl,“ řekl. „Teď máme rozpracovanou ulici Petlerskou,“ doplnil jej místostarosta Stanislav Stehlík.


Jedná se o průtah přes Klášterec po silnici druhé třídy, jehož povrch by měl být opraven za pomoci Ústeckého kraje. „My se připojíme a přidáme zde městské zpomalovací prvky, ostrůvky,“ uvedl místostarosta. Kromě těch však město uvažuje o dalším kruhovém objezdu, díky kterému by měli řidiči, kteří jedou z Petlér do Klášterce, přibrzdit. Kruhový objezd by měl být umístěn právě u vjezdu do Klášterce, tedy na křižovatce s Dlouhou.


Kromě zpomalovacích prostředků hledá město i další způsoby. „Měli jsme například projekt Abecedoš, který byl velmi šikovně postavený. Děti sami určovaly, které přechody a křižovatky se jim zdají nebezpečné,“ ukazuje na další možnosti starosta.


V Klášterci zatím funguje jeden informativní radar, který působí na řidiče jako brzda a navíc funguje jako statistický přístroj. Ten je umístěn právě v Petlerské ulici. Město však uvažuje o tom, že další zakoupí. „Kam jej umístit, by nám poradila policie. Každopádně chceme, aby byl přenosný,“ sdělil místostarosta. Podle něj by se mohl objevovat na třináctce, nebo u škol.


Další opatření jsou na obzoru. Koncem příštího týdne by mělo město jednat s ředitelem Ředitelství silnic a dálnic v Chomutově. „Chceme po něm, aby řešil křižovatku u autobusáku. Kde je také velmi zhuštěný provoz,“ informoval starosta. Podle místostarosty by mělo jít o nějaké technické řešení, jako je světelná křižovatka nebo kruhový objezd, které by umožnilo pohodlně vyjíždět od autobusového nádraží.


Přestože Klášterec není zastáncem radarů a pokutování, měření v Klášterci není vyloučeno. Na rychlost zde dohlíží dopravní policie a v případě potřeby může i městská policie požádat o zapůjčení radaru od kolegů z Kadaně.