Kadaň - Na odkrývání unikátních fresek ve Františkánském klášteře budou od pondělka pracovat restaurátoři, kteří mají zkušenosti s malbami chrámu Sv. Víta v Praze. Jedná se o pražskou restaurátorsko – uměleckou společnost Brandl, kterou zastupuje akademická malířka Milena Nečásková.


„Zvláštní komise je vybrala na základě nabídky, která zahrnovala nejlepší poměr cen, které byly slušné, a restaurátorských zkušeností,“ přiblížila zástupkyně vedoucího odboru výstavby Libuše Vydrová.


Tým restaurátorů bude pokračovat v odkryvu fresek nejstarší části kláštera – jižního křídla ambitu směrem k refektáři.


Naváže se tak na loni odkrývanou část chodby kolem malého rajského dvora. „Zatím probíhají přípravné práce,“ předeslala Vydrová. „Související chodby jsou utěsňovány. Pracovníci tam dávají zábrany, aby mohli restaurátoři nerušeně pracovat a současně byl možný běžný provoz v klášteře, který se svými prohlídkovými okruhy slouží současně jako muzeum,“ dodala.


Každoročně je na postupný odkryv maleb v klášteře uvolňována částka z městského rozpočtu i z dotací. Letos má Kadaň příslib půl miliónu korun z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury a ze své kasy uvolní dalších šest set tisíc korun. Také na krajském úřadu leží žádost o další finance.

Čím se restaurátoři dobře zapsali


- restaurování gotických maleb ve Svatováclavské kapli Chrámu Sv. Víta v Praze
- celkové restaurátorské práce na interiérech Chrámu Sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze
- restaurování budov Národní galerie v Praze
- restaurátorské práce nástěnných a nástropních maleb Šternberského a Schwarzenberského paláce