Praxe vylepovat tváře zlodějů na výlohy obchodů v Chomutově bujela na začátku devadesátých let. Od té doby jsou tato opatření proti nenechavcům spíše výjimkou. Přesto jeden provozovatel restaurace po této formě obrany sáhl. Právní experti na to mají ale různý názor.
Podle Marcely Kohoutkové z České obchodní inspekce se provozovatel restaurace z jejího pohledu ničeho nedopustil. Jak uvedla, vylepené upozornění není v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele. To znamená, že inspekce po autorovi upozornění nepůjde.
 
Podle právního experta Tomáše Hübnera vývěska zase tak v pořádku není .
Jak uvedl, upozornění je v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. V pořádku to není ani s ochranou osobnosti poskytovanou občanským zákoníkem.
I když se Česká obchodní inspekce vyjádřila jinak, vývěska má být i v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele.
„V těchto zákonech je totiž obsaženo množství podmínek, za kterých je možné informace týkající se konkrétních osob získávat a používat. Vždy bude záležet především na všech okolnostech konkrétního případu. Důležité je i to, nakolik kvalitní pořízený záznam či snímky jsou, zda lze vůbec identifikovat konkrétní osobu či osoby,“ uvedl včera Deníku Tomáš Hübner.
V čem se ale experti shodují, je, že autor upozornění se vystavuje minimálně soudnímu sporu s lidmi, kteří jsou na snímcích. Zda by soud vyhrál, je hodně obtížné předpovědět. Autor upozornění by musel pracně dokazovat, že to, co napsal a vyvěsil, je pravda.