V Chomutově zřejmě není člověk, který by neznal jméno Alexandr Novák. Bývalý starosta a senátor z ODS se sice z veřejného života stáhl, ale vliv na věci veřejné má zjevně stále velký.


Novák už není v Chomutově radním ani zastupitelem, přesto se jeho vlivu na místní politiku spekuluje v kuloárech i hospodách. Že svůj vliv opravdu neztratil, ukázala jedna z předchozích reportáží České televize. Tam byl viděn, jak společně s primátorkou Ivanou Řápkovou míří na schůzku s premiérem Topolánkem na mosteckém Hněvíně. Tam se mimo jiné diskutovalo také o odvolání Přemysla Rabase.

Druhý důkaz je ještě aktuálnější a opět ukazuje Nováka jako člověka s vlivem přesahujícím hranice okresu. Měl být totiž jedním z povolebních vyjednavačů ODS po krajských volbách, přestože v nich vůbec nekandidoval.

Právě na to, kdo je dnes Alexandr Novák a co všechno ovlivňuje, se zaměřili reportéři České televize Michael Fiala a David Havlík. Chomutovské prostředí i pozadí místní politiky znají, natáčeli tu už dvě reportáže o pronájmu Kamencového jezera a politických vlivech okolo něj.

V pětadvaceti­minutové reportáži chtějí ukázat nejen Novákovu cestu na politické výsluní, ale především jeho současný vliv – tedy poté, co veřejnou politiku opustil. Všímají si ho jako osoby, o níž se říká, že „stojí za vším“.

Reportéři se podívají za kulisy tří aktuálních kauz. Jednou z nich je právě pronájem Kamencového jezera – jakou roli v něm Novák hrál v minulosti a jakou má v současnosti? Co měl společného s něk-dejším plánem spojit areál jezera se zooparkem?

Druhou je projekt větrného parku nad Chomutovem, který začal vznikat v době jeho starostování. Tehdy v něm na první pohled nefiguroval vůbec, ale jako starosta ho podporoval. Dnes je v představenstvu firmy CzechVenti, která je nositelem projektu

Třetí kauzou je několik let se táhnoucí soudní proces, v němž je Novák obžalován z braní úplatků. „V médiích se stále objevuje jenom to, že proces nemůže pokračovat, protože chybí klíčový svědek Peter Schmel. My jsme ale zjistili jiné zajímavé věci,“ naznačuje Michael Fiala, jeden z reportérů.

Reportéři se pokoušeli promluvit i se samotným Novákem, ale museli ho kvůli tomu několikrát „nahánět“. Odmítla je i primátorka Ivana Řápková. Ta se dokonce přes svého mluvčího nechala na nedávném brífinku slyšet, že Novák je soukromá osoba, takže se k němu nebude vyjadřovat.

Reportáž o jednom nejvlivnějších mužů Chomutovska, jehož jméno stále mezi místními vzbuzuje emoce, vysílá České televizev pondělíod 21.30 v pořadu Reportéři ČT. Chomutovský deník přinese informace čerpající z této reportáže v úterním vydání deníku a po odvysílání reportáže také na webových stránkách.