„Děj se odehrává těsně po první světové válce. Starý zanedbaný vechtr (hlídací boudička dráhy) v Kovářské a hřbitov ve Výsluní, kde jsou ještě staré německé hroby jsou pro děj filmu přímo ideální,“ říká produkční filmu Ilona Jirásková.
Obec Kovářská podle starostky Aleny Kepičové příjezdem filmařů rázem ožila. Přítomnost hlavních hrdinů jako je Karel Roden a Lucie Sipisová, ale i Vladimíra Dlouhého a Václava Jiráčka jsou údajně tou správnou vzpruhou.


Na dopředu plánovanou návštěvu známých tváří se připravují i ve Výsluní. „Štáb potřeboval na jeden natáčecí den šestnáct komparzistů. Na místním hřbitově budou točit pohřeb se vším všudy. I s muzikou,“ říká starosta Milan Hladík.
Na otázku, zda měl nějaké peripetie při shánění komparzistů, starosta odpovídá. „Žádné. Jen jedna paní odmítla, že je zima. Ti ostatní měli pouze obavy, aby nevypadali jako strašidla,“ usmívá se Hladík. „Přivezou jim oblečení z první republiky. Posílal jsem jim velikosti oděvů a čísla bot,“ dodává.
Jestli si přihlášení komparzisté vydělají šest set korun za jeden natáčecí den, záleží podle filmové producentky také na počasí. „Nesmí spadnout ani vločka sněhu. Kdyby sněžilo při točení pohřbu, pak by se musel odehrávat celý film jako by v zimě,“ vysvětluje produkční Ilona Jirásková. Současné počasí tak filmařům příliš nepřeje.


Je až neuvěřitelné, kolik hodinu a půl dlouhý film zaměstná lidí. Požadavkem filmařů byly i tři vykopané hroby. Jelikož ani tuto práci nemůže dělat každý, práce se ujmou hrobníci z Chomutova. „Hroby budou hluboké 1, 60 metrů a budeme je kopat ve dvou lidech tři dny,“ říká vedoucí Pohřební služby Stanislav Drexler.


A kdy uvidí diváci nový český film? „V kinech by měl být na podzim příštího roku,“ slibuje produkční Jirásková. Režisér Filipa Renč má za sebou filmy takového věhlasu jako je Requiem pro panenku nebo například Rebelové.
Hlídačem 47 chce režisér přiblížit mladým divákům psychologický román z 20. let, který v roce 1926 napsal Josef Kopta. Je to první remake v Česku. Tato kniha byla již zfilmována roku 1937.