Malý: Je to chyba

Dosavadní ředitel Havlíčkovy školy Petr Malý se sloučením škol nesouhlasí. „Byl bych špatný ředitel, kdybych říkal, že ano. Každé zrušení školy je chyba,“ říká. Škole šéfuje již devatenáct let, na konci tohoto roku odchází do důchodu.

S tím, že město díky spojení ušetří, rozhodně nesouhlasí. „Neušetří nic, jsme nejlevnější školní objekt ve městě, rozpočet jsme máme osm let stejný. Nemáme volné třídy nebo pavilony, nic takového,“ popisuje.

Přiznává, že dětí na škole ubývá. „Každý rok jich je o dvacet méně. Na třídu jich máme průměrně třiadvacet. Ale tahle škola je využívána na sto procent, jsme osmnáctitřídní škola a nyní tu máme dvaadvacet tříd,“ dodává.

Podle něho změny poškodí nejvíce děti. „Dojíždějí k nám děti ze širokého okolí, naše škola je dobře dostupná. Máme dobrou pověst i pozici díky třídám pro dyslektiky,“ popisuje.

Malý tvrdí, že s ním nikdo z města o změnách nejednal. „Naposledy v květnu, kdy jsem posílal dopis o mém odchodu do důchodu. Čekal jsem, že bude výběrové řízení, ale nebylo.“

Rodičům škola změny oznámila ve středu, prostřednictvím žá­ků.

Zelenka: Ze špatných řešení to přijatelné

Nástupcem škol bude ta v ulici Akademika Heyrovského. Ředitelem obou se stane její současný šéf Miloš Zelenka.

Sám přijímá reformu rozporuplně. „Jednání o osudu škol se vedou léta. Dlouho jsem se s optimalizací sžíval, stáli jsme proti ní,“ říká. Podle něho je každé rušení školních zařízení špatné, ale chápe, že se situace musí nějak řešit. „Viděl jsem výstupy školské komise, z těch možných špatných řešení je tohle přijatelné. Na Horní Vsi je minimálně prostor domluvit se mezi sebou,“ vysvětluje.

Sloučení vnímá jako nepříjemnou nutnost. „Každá změna je vnímána špatně, neví se dopředu, jak dopadne,“ uvědomuje si. Sám nechce, aby se jakákoliv školní budova rušila. V případě Havlíčkovy školy vidí klad v tom, že prostory mají dále sloužit dětem.

Nachází ale i některá další pozitiva. „Snad se tak zaplněnost škol vyřeší nadlouho dopředu. Můžeme spojit i školní programy, vybrat to nejlepší od nás a to nejlepší z Havlíčkovy,“ popisuje.

Podle něho do školy nejspíše přejde během příštích let několik tříd z 2. stupně, jako ucelené kolektivy a s vyučujícím. „Ale rozhodně to není otázka tohoto září,“ dodává Zelenka.