Benda navrhl odvolání ředitelů v úterý. „Byl jsem nespokojený s výsledky hospodaření nemocnic. Nelíbil se mi ani vztah některých ředitelů s lékaři, sestrami i pacienty,“ řekl Benda.

Ředitelé byli odvoláni k 31. květnu. Rozhodnutí představenstva nechtěli příliš komentovat. „K dnešnímu dni vám k tomu nic neřekl,“ zareagoval ředitel nemocnice v Chomutově Petr Hossner na dotaz redaktora Deníku, když se ho ptal na podrobnosti jeho odvolání. Ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller byl sdílnější. „Je to pro mě velmi čerstvá informace, dozvěděl jsem to ve středu. Zvažuji, že se do výběrového řízení přihlásím,“ řekl Müller.

Nové výběrové řízení by mělo být vypsáno 2. března. „Není vyloučeno, že se ředitelé znovu přihlásí. Pokud obstojí, tak nic není brání tomu, aby byli jmenováni zpět,“ uvedl Benda.

Náměstek ústecké hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) podotkl, že radní kraje jsou o kroku představenstva informováni. Podle něj Ústecký kraj zaregistroval v poslední době zvýšený počet stížnosti na práci ředitelů, zejména v Teplicích a Chomutově. Média před časem informovala, že například ředitel teplické nemocnice Karel Prokop se údajně převléká za pacienta do pyžama, chodí po chodbách a kontroluje sestry.

Krajský zastupitel Stanislav Rybák (KSČM) Deníku řekl, že odvoláno mělo být spíše vedení Krajské zdravotní. „Plošné odvolání ředitelů považuji za nesmysl. Některé nemocnice mají trvalou ztrátu, ale například teplická žádné velké problémy neměla,“ dodal Rybák.

Benda nevyloučil, že se personální změny dotknout také nejužšího managementu společnosti, který sociální demokracie před loňskými krajskými volbami do zastupitelstva kritizovala.

Pod Krajskou zdravotní jsou sloučeny nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. V regionu poskytuje společnost zhruba 70 procent lékařské péče. Zaměstnává v současné době 6236 lidí, z toho je 838 lékařů a 2683 zdravotních sester. (rn)