Výběrové řízení je vyhlášeno přes měsíc, uzávěrka je 16. června. „Přihlášky už samozřejmě přišly a nadále chodí,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Pavel Novák. Jejich počet ale upřesnit nechtěl. „Termín na přihlášky ještě stále běží a mohli bychom odradit další, kteří se informují o účasti v konkurzu,“ vysvětlil.


Soutěž o nástupce oblíbeného Přemysla Rabase, kterého k nevoli tisíců občanů radní odvolali před necelými dvěma měsíci, provází od začátku kritika. Z čeho rada města při sestavování podmínek vycházela? Podle mluvčího Nováka se radní řídili zákonem a doporučením „odborníků, zabývajících se touto oblastí“.


Ovšem ti nejpovolanější výběrové řízení kritizují. Podle prezidenta Unie českých a slovenských zoo (UCSZ) Vladimíra T. Jirouška jsou podmínky řízení neobvykle mírné. Radním dokonce poslal dopis, ve kterém je na to upozorňoval. Řízení kritizoval i ředitel pražské zoo Petr Fejk.

Někteří dokonce vyzývali zájemce o ředitelské křeslo, aby se nehlásili

Nekompromisní přístup zvolil redaktor Reflexu Jiří X. Doležal. Ten ve svém článku o odvolání Rabase dokonce veřejně vyzýval případné zájemce o post ředitele zooparku, aby se do výběrového řízení nehlásili. „Aspirovat na post člověka vyhozeného z osobních či politických důvodů je svinstvo, a i kdyby to někomu nebylo proti srsti,“ nebral si servítky ve svém článku.Kromě tradičních podmínek jako bezúhonnost či znalosti zákonů, městu stačí člověk s maturitou a tříletou praxí ve vedení podobné organizace. Předložit pak musí koncepci zooparku zaměřenou na „efektivní a hospodárný výkon činnosti“ (kompletní podmínky výběrového řízení jsou na internetových stránkách města). Cizí jazyk není povinný, je jen výhodou. „Ředitel takto významné organizace musí bezpodmínečně aktivně ovládat anglický jazyk,“ namítá Vladimír Jiroušek.

Člověk bez vysokoškolského vzdělání se dokonce nemůže stát indiviudálním členem Unie českých a slovenských zoo.


Magistrát je přesto stále optimistický. „Máme za to, že vše dopadne ke spokojenosti všech zúčastněných,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Pavel Novák. Přihlášky mohou chodit ještě do 16. června, samotné výběrové řízení pak proběhne o dva týdny později 30. června.