A tak zahrádkáři, kteří si pořídili čerpadla a jsou odkázáni na vodu z tamní říčky, jen tiše přihlížejí, jak jde jejich úroda vniveč. Půda je vyprahlá a plodiny sesychají.
„Je tam málo vody. Hladina vody klesla pod limitní hodnoty, průtok vody byl nízký a ani předpovědi počasí nebyly příznivé. Hrozil úhyn ryb,“ vysvětluje tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. „Když klesne voda v Liboci oproti normálu na desetinásobek, musíme informovat příslušný vodoprávní úřad.“
„Celou zimu jsem běhal kolem sazenic rajčat a paprik a teď z toho nic nebude,“ posteskl si Jan Vaněk.
 
Příčinu vidí tiskový mluvčí Jan Svejkovský v nebývale teplém a suchém létě. Jak bude zákaz dlouho trvat, nedokáže odhadnout. „Hlásí sice deštivo, ale jestli to bude mít vliv na hladiny vody, to si netroufnu říci,“ reaguje Svejkovský.
Stav, který na Liboci trvá už téměř dva měsíce, je výjimečný. „Dělám na Povodí Ohře už dvacet let a za tu dobu vydával vodoprávní úřad podobné nařízení jen jednou,“ říká dispečerka.
 
Kvůli nedostatku vody museli vyvinout zvýšené úsilí i rybáři. V posledních dnech se situace sice trochu zlepšila, ale ještě na přelomu července a srpna začaly ryby v rybnících, které jsou napojeny na Přivaděč a Hačku, lapat po vzduchu. Například ve spořickém rybníku stačilo málo a ryby plavaly břichem vzhůru.
„Při vysokých teplotách ztrácí voda kyslík a ryby nemohou dýchat,“ reaguje hospodář Stanislav Klimeš. Naštěstí mají chomutovští rybáři dobré vztahy s Povodím Ohře, které pustilo vodu z přivaděče bokem.