Stát totiž počítá s tím, že lidé budou méně utrácet a tím pádem budou mít firmy nižší zisky. A čím méně vydělají, tím méně odvedou na daních do rozpočtu. Z něho dostávají prostředky obce. Nyní očekávají, že dostanou méně.


„Kromě akcí, které jsou spojeny s dotačními tituly, zatím odsouváme všechny na druhé pololetí,“ uvádí starosta Kadaně Jiří Kulhánek. Jde o menší projekty v celkové výši zhruba dvaceti milionů korun.


Fíkovo nábřeží, sportovní hala nebo zateplení 5. základní školy ale pokračovat budou. Stejně tak oprava ledové plochy na zimním stadionu. Pokud Kadaň dostane dotaci na sídliště „Céčko“, bude se pracovat i tam.


Když rozpočet bude bez větších změn, s menšími projekty se začne za půl roku. Kdyby se přísun peněz výrazně snížil, dojde na ně za rok.
„Nikdo teď nedokáže říct, jaký pokles bude. Je to taková naše pojistka, abychom se nedostali do průšvihu,“ dodává starosta Kulhánek.


Stejně postupují i v Kláštereci nad Ohří. Zastupitelé doufají v optimální varinatu, kdy by příjmy byly aspoň v předpokládané výši v rozpočtu. Stejně jako v Kadani neomezí rozjeté projekty. „Většinu nových akcí odstartujeme ve druhém pololetí,“ řekl směrem k zastupitelům místostarosta Stanislav Stehlík.


Jirkov škrty neplánuje, rozpočet byl schválen teprve 18. února. Rozpočet je podle městského úřadu střízlivý k příjmům, takže další omezení se zatím nepřipravují. Jirkov ani neplánuje velké množství investic, soustředí se na IPRM.


Chomutov již dříve investice odložil, navíc odborům seškrtal jejich rozpočty zhruba o tři procenta.