Sobotní soukromý koncert ultrapravicových kapel v jirkovské Kuželně ukázal jednu věc. Na Chomutovsku vzrůstá kvůli akcím radikálů napětí uvnitř romské komunity.

A její členové jsou připraveni se bránit. Pro srovnání: když v Jirkově koncertovaly podobné kapely před dvěma lety, nic se nestalo, nikdo nepřišel. Nyní čekalo před hospodou asi osmdesát Romů, z nichž někteří byli ozbrojeni a chtěli si to vyřídit „ručně“.

A pravicoví extremisté chtějí v různých akcích pokračovat. Je tak pravděpodobné, že obyvatelé Chomutovska budou svědky dalších policejních manévrů a vyhrocených situací.

Bojíte se návratu radikálů? Hlasujte v anketě vpravo na obrazovce. Diskutujte dole pod článkem.

Že mezi Romy panuje napjatá atmosféra, potvrzuje i Jan Šipoš, předseda sdružení Rada Romů. „Romové se cítí ohroženi. Jedna věc je, že vnímají vzrůstající extremistické tendence, druhá pak, že mají obavy, protože neví, co bude dál,“ popisuje nálady Šipoš.

Podle něho situaci zhoršil žhářský útok na rodinu ve Vítkově a také narušení Romy pořádané demonstrace. Na tu přišlo provokovat několik desítek pravicových radikálů, do davu hodili světlici a dýmovnici.

Právě obavy z dalších útoků byly pro Romy hlavním motivem, proč se před jirkovskou hospodou sešli. Kolovala mezi nimi zvěst, že po skončení akce na ně účastníci koncertu potáhnou.

„Někteří byli pro radikální řešení, ty jsme uklidňovali, že od hlídání je tu policie. Další přišli pro to, aby o nás věděli, že tu jsme a že se nebojíme,“ popsal Šipoš atmosféru panující na místě.

Podobné akce, kdy bude kordon policistů oddělovat jednotlivé skupiny, budou možná na Chomutovsku stále častěji k vidění.

Dělnická strana, která má k extremistům velmi blízko, připravuje další akce. To, že její akce vyvolávají napětí a hrozí při nich násilí, ji od pořádání neodrazuje. Potvrdil to její místopředseda Petr Kotáb, který žije v Kadani. Řekl, že chování ostatních není věcí Dělnické strany.

Nejbližší akce DS, kterou má strana chystá a je blíže neurčená, neměla být podle Kotába spojena s romskou problematikou. „Po sobotních událostech to ale zvážíme,“ dodal s tím, že by DS mohla zorganizovat například „monitoring“ jirkovských Ervěnic.