Jaká akce? Nechte se překvapit

Kotáb, který žije v Kadani, byl včera tajemný. „Jakousi akci na Chomutovsku chystáme. Ale nebudeme o ní informovat. Média i občané se o ní dozví až po tom, co začne,“ uvedl. Bližší podrobnosti pak už dodávat nechtěl a na přímé otázky odpovídal jenom vyhýbavě.

V jakém městě konkrétně akce proběhne? – „Neprozradím, prostě na Chomutovsku.“

O jakou akci půjde? Pochod? Ochranné sbory? Mítink? – „Nechte se překvapit.“

Kdy akce proběhne? – „Asi do měsíce.“

Ervěnice – cíl č.1?

V médiích se začalo hodně mluvit o jirkovské čtvrti Nové Ervěnice. V pondělí to zmínili například redaktoři ČT24 v příspěvku o posledních pochodech radikálů. A diskutuje se o tom také na webu Dělnické strany.

Jeden z aktuálních článků tam totiž popisuje Jirkov a zmíněnou oblast jako „největší ghetto“ v okrese. „Na okraji sídliště stojí policejní služebna. Zbytečně. Její zaměstnance v ulicích nepotkáte, ani městské strážníky. Ochranné sbory DS na toto ovšem nepřistoupí, jsou zde od toho, aby chránily a na rozdíl od policie toho jsou i schopné. V případě, že se situace nezlepší, zlepšíme ji sami,“ naznačují přímo v článku radikálové.

Pravda je, že Nové Ervěnice jsou místními považovány za problémové sídliště. A část lokality je zanesená i v seznamu romských ghett Ministerstva práce a sociálních věcí.

Na druhou stranu situace tu není tak vyhrocená, jako třeba v litvínovském Janově. „Za poslední léta se to zlepšilo, ale chodit tudy v noci – to se pořád neodvážím,“ svěřuje se šestatřicetiletá Petra Kováčová z Jirkova.

Kotáb: Ervěnice teď neplánujeme

Místopředseda Dělnické strany Kotáb ale tyto zprávy vyvrací. „V Ervěnicích v nejbližší době žádnou akci nechystáme,“ uvedl.

Ani starosta Jirkova Radek Štejnar o ničem oficiálně neví. „Poprvé jsem to slyšel až v televizi. My ani policie ale nemáme nic hlášeného,“ řekl. Jak z jeho slov vyplynulo, obává se toho, že medializace jenom přispěje k tomu, že Dělnická strana do Jirkova opravdu přijde. „Jsme teď víc ve střehu,“ přiznal.

Čekají okres policejní manévry?

Dělnická strana zatím na Chomutovsku žádnou větší akci nepořádala. V době pochodu Janovem sem ohlásila několik akcí, které ale měly jen odpoutat pozornost.

Drobné mítinky před volbami proběhly jen za účasti pár členů a v klidu. Poslední akce pravicových radikálů jsou ale hodně vyhrocené a asistují u nich stovky policistů. Přípravy na nedávný pochod v Ústí nad Labem připomínaly skoro evakuaci, u sobotního pochodu Krupkou zasahovalo tři sta policistů, kteří se snažili zabránit střetu mezi asi stovkou přívrženců Dělnické strany a zhruba čtyřmi sty Romy, kteří proti akci protestovali.