Jak Deník zjistil, Rabas je teď především politikem, i když svůj obor neopustil ani tam. Jako člen Komise pro zoologické zahrady při Ministerstvu životního prostředí je se zahradami neustále v úzkém kontaktu. Také se podílí na různých projektech. „Spolupracuji s Královéhradeckou zahradou na projektu návratu bílých nosorožců do Afriky,“ popisuje jednu ze svých činností Rabas.


Dále spolupracuje se zooparkem ve Vyškově. „Chystám projekt na vybudování statku, kde bude středisko enviromentálního vzdělávání,“ popisuje další činnost.


Po skončení v zooparku v dubnu 2008 mu bylo například nabídnuto místo mluvčího zoologické zahrady v Praze. Nebo přemýšlel o vybudování nové zoologické zahrady. „Ta možnost existuje, ale momentálně jsem velice zaměstnaný a ve své funkci bych na to ani neměl čas,“ vysvětluje Rabas.


Rabas měl po svém odvolání i další nabídky. Sám například uvedl, že by ho zajímala práce při zřizování či vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Střední pohoří.

„Ano, na zřízení chráněné oblasti se stále pracuje. Teď momentálně spolupracuji s Kláštercem nad Ohří. Pokud město odkoupí starý statek pod zříceninou Šumná, pak tam bude správa CHKO a vzdělávací centrum,“ říká Přemysl Rabas.


Rabas se stal poslancem v červnu 2006. V Poslanecké sněmovně je členem výboru pro životní prostředí a zemědělského výboru. Po svém odvolání získal ještě další funkci uvnitř své strany – v červnu 2008 se stal předsedou poslaneckého klubu Strany zelených.

Autorka: Pavlína Gavdunová