„Každý rok se to opakuje, vždy po Vánocích máme nával. Je to katastrofa, nejvíce přibývají štěňata. Rodiče je pořizují dětem, zapomínají, že potřebují péči a že se musí vychovat,“ líčí stav Zuzana Černá z jirkovského útulku. Vánoce tak mají pro některé psy smutnou dohru.


Přeplněný je i chomutovský příbytek pro opustěná zvířata. „Přijde mi, že lidé se psů zbavují velmi často. V posledních týdnech, a nejen o Vánocích, jich tu máme spoustu,“ říká Dana Zelinková z chomutovského útulku. Příčiny tohoto trendu si prý neumí vysvětlit.


Další psy už nepřijímají


Chomutovské psí útočiště už je zcela zaplněné. „Nemáme je kam dávat, další psy už musíme odmítat. Výjimkou jsou štěnata, ta by venku zmrzla,“ popisuje neradostnou situaci Zelinková.


V Beethovenově ulici, kde útulek sídlí, jsou všechny kotce obsazené, v jednom často bydlí i více psů. Volný je pouze jediný, který musí být připraven pro případ, že toulavého psa odchytí strážníci. Takového musí útulek přijmout vždy.


Vánoční svátky ale pro psy neznamenají jen nové nocležníky. Lidé do útulků nosí žrádlo i dobroty, které pejsci normálně v jídelníčku nemají. „Lidé jsou hodní, nosí konzervy i granule. Před Štědrým dnem chodí třeba i školy a školky,“ říká Zuzana Černá z jirkovského zařízení. Piškoty a masové konzervy lidé donesli i do Chomutova.


Kromě žrádla pracovníci oceňují i staré deky, kterými svým svěřencům vylepšují pobyt, zvláště za dnešních mrazivých dnů.