„Zákazníci u nás sháněli třeba psí helmu na motorku nebo kočárek pro psa,“ uvedla Květa Žaludová z chomutovské prodejny ŽAKO.


Na trhu jsou různé módní doplňky, jako jsou zdobené nebo elektrické obojky, hračky, vodítka a další. A lidé z Chomutovska si své mazlíčky pěkně hýčkají.


Nejvíce jim kupují psí oblečky. V obchodech v okrese lze najít svetříky, mikiny s kapucí, kabátky, bundy s kožíškem, čepice se šálou, reflexní vesty a další. Vyrábí se i psí botičky.


„Lidé si oblečení pro psy kupují hodně. Hlavně majitelé malých pejsků,“ potvrzuje prodavačka z obchodu U Zlatého retrívra v Jirkově. „Těm větším většinou pořizují vesty zateplené fleecovou vložkou, které mají přes záda.“


“Můj pejsek má speciální goretexový obleček,“ chlubí se například Kristýna Cibochová z Chomutova. „Ještě přemýšlím, že mu koupím botičky, kvůli soli v zimě. Na léto mám plovací vestu, protože se učíme plavat.“


Ceny oblečků jsou různé. Záleží na kvalitě, na značce a velikosti pejska. Dá se sehnat například látkový svetřík, který stojí kolem dvě stě padesáti korun. Kdo chce pro svého pejska „něco lepšího“, potom může koupit třeba kabátek s kožíškem za třináct set. Je velký výběr levnějšího i dražšího zboží, záleží na majiteli, kolik chce do svého zvířátka investovat.


Ani co do barev si psí oblečky nezadají s výběrem v lidských módních obchodech. Jsou pestře barevné, od obyčejné modré až po fosforově růžovou. Mají také různé vzory a nápisy.


Někdo myslí na to, aby pejskovi bylo teplo i v zimě, jiný fintí svého domácího mazlíčka, protože je to zkrátka móda. A co na to odborník? „Oblečení v zimě doporučuji. Je to důležité z praktického hlediska,“ říká chomutovský veterinář MVDr. Svatopluk Homola. „Pes, který je zvyklý na teplo v paneláku, pak zimu nemusí dobře snášet. Zejména starší pejsci, kteří mají slabou termoregulaci a mohou lehce nastydnout.“


Asi nejkurióznější požadavek, se kterým se prodavači na Chomutovsku setkali, byla zmíněná psí helma na motorku. Zverimexy zatím žádné takové zboží nevedou a v takových případech odkazují zájemce na internet.


Barevnými oblečky ale psí móda nekončí. Kromě módních doplňků existují už delší dobu také salóny, kde je možné nechat pejska ostříhat, vykoupat, vyčistit mu uši, zastřihnout drápky a podobně. Také si tam lze koupit psí šampóny či parfémy. „Lidé k nám chodí hodně. Dříve se stříhali pejsci spíš jen na výstavu, dnes už je úprava psa běžná,“ říká vedoucí psího salónu Krásnoočko v Chomutově Jaroslava Prášilová.

Autoři: Pavla Gavdunová, Josef Dušek