Výrazným způsobem tak poškozuje klimatické podmínky v Česku. Během dne aktivisté chtěli rozvinout transparent s nápisem „Stop CO2!“, ale bránil jim v tom silný vítr.
Vyškolení horolezci
Speciálně vyškolený mezinárodní tým aktivistů z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska, Polska a Anglie vylezl na třista metrový komín okolo páté hodiny ranní. Odpoledne pak ve stopadesáti metrech založili „základní tábor“. „Na komín si vzali stany, spacáky, jídlo, vodu a počítače s internetovým připojením. Jsou připraveni na několikadenní pobyt na komínu,“ řekl Deníku Jiří Tutter, ředitel Greenpeace v ČR. Na komínu hnědouhelné elektrárny zůstanou nejspíše až do soboty. Aktivisté zde budou chatovat nebo uskuteční videokonference.
Vedení společnosti ČEZ se s Greenpeace domluvilo, že proti jejich protestu nic dělat nebude.
Trestní oznámení zatím nepadlo
„Vyzvali jsme je, aby z komínu slezli. Aktivisté ale zůstali. Až slezou, bude to řešit policie,“ řekl Ota Schnepp, mluvčí ČEZu pro severní Čechy. „Jsme však připraveni jim jakkoliv pomoci,“ dodal. Skupina ČEZ zatím nezvažuje, že by na aktivisty podala trestní oznámení.
Dnešní akci plánovali aktivisté několik dní.
„Vše jsme směřovali k právě probíhající konferenci v indonéském Bali, která je věnována klimatickým změnám,“ sdělil Deníku Jan Piňas, ředitel kampaně Greenpeace.