Nespokojení Jirkováci přišli i na veřejné květnové zasedání zastupitelstva. Bylo jich zhruba kolem třiceti. Petici však podepsalo přes čtyři sta lidí.

„Proto starosta Jirkova Radek Štejnar přesunul jednání k předloženým dvěma peticím hned na začátek zasedání, aby občané nemuseli čekat na vyjádření,“ vysvětlila tisková mluvčí Jirkova Eva Dušková.


Čtyři stovky lidí pomocí petice požadovaly, aby vedení města snížilo cenu bytů na původních osm stovek za metr čtverečný. Zastupitelstvo totiž v únoru cenu navýšilo o dvě stě korun, a tak metr čtverečný stojí tisíc korun.

„Mezi čtyřmi stovkami podepsaných jsou však i neplatiči,“ upozornil místostarosta Jaroslav Cingel.


Lidé se pokoušeli argumentovat tím, že byty v panelácích na sídlišti nejsou tak lukrativní, aby se prodávaly dráže než předtím ty v Ervěnicích, kde je všechno dostupnější. Jako příklad uváděli dopravu, služby, ale i obchody. Dalším důvodem pro snížení ceny je podle nich to, že byty jsou již dvacet let staré a zanedbané a že do nich budou muset investovat. Vedení města však neustoupilo a potvrdilo, že cena za jeden metr čtverečný zůstane na tisíci korunách.


Deník se byl znovu ptát Jirkováků, jaký mají na zvýšení ceny názor. Všichni dotázaní s tím samozřejmě nesouhlasí, ale byty přesto koupí.

„Určitě s tím nesouhlasím. Zdůvodnili to tím, že je to nejlevnější v regionu, že jinde se prodávají byty dráž. Byt budu kupovat stejně,“ říká David Haník.

„Je to zlodějna, byty jsou starý. Tisícovka je hodně a nesouhlasím s tím. Proč to zdražili nevím,“ říká Josef Machytka.


Většina Jirkováků však stále nezná důvod, proč město zvedlo ceny. „Podepsala jsem tu petici, proč to ale zvýšili nevím. Je fakt, že byla schůze v kulturním domě. Bohužel jsem tam nebyla. Byt stejně budeme kupovat, tak jako tak,“ říká Monika Horvátová.

„Nevím za kolik se to prodávalo jinde, ale myslím, že za šest nebo osm stovek. Je to tedy o hodně dražší. Byt určitě koupím,už se na to těším. Peníze, které zaplatím navíc bych dala synovi na byt nebo tomu druhému na spoření ,“ říká Zuzana Černá.


Na veřejném zastupitelstvu se starosta snažil důvod vysvětlit. Jedním z mnoha je podle něj to, že byty v Ervěnicích se prodávaly v období posledních deseti let, kdy platila snížená cena bytů, a to šest set korun za metr čtvereční, a navíc jsou o dost starší. Je jim téměř padesát let. Upozornil také na odhadní cenu těchto bytů, které jdou do prodeje, a která se pohybuje kolem čtyř tisíc korun za metr čtvereční. „Město totiž mohlo byty prodávat za cenu odhadní nebo tržní, ale šlo ještě níž, aby vyšlo nájemníkům vstříc,“ uvedla tisková mluvčí.


Radek Štejnar přesto s některými připomínkami souhlasil, a to i proto že sám bydlel deset let v ulici Gen. Svobody na sídlišti Vinařická II. Přesto jedna z žen neovládla své emoce. Přiběhla ke starostovi a poházela před něj fotografie se slovy: „abyste viděl, jak tam žijeme“.


Starosta se sažil poukázat i na lepší stránku věci. Informoval o plánované regeneraci sídlišť, do níž by se mohla pustit jednotlivá vlastnická sdružení, která by s pomocí města dosáhla na státní dotace. „Věřte, že chceme prostředí na sídlištích zlepšit,“ komentoval to. Nastínil i řešení nepříjemného sousedství na sídlištích s nepřizpůsobivými. „Připravujeme rozšíření holobytů pro neplatiče, ale také na to nejdřív musíme sehnat peníze,“ oznámil. Ty, by mělo město získat právě z prodeje bytů.


V bytovém fondu Jirkova je kolem dvou tisíc bytů, město se rozhodlo jej, stejně jako jiná města, privatizovat, protože jeho udržování je pro jirkovský rozpočet neúnosné.