Špatné hospodaření

Podle dnešní Mladé fronty Dnes byly hlavní důvody tři – špatně sestavené rozpočty, neoprávněné čerpání více než 350 tisíc korun a špatná komunikace s městem. „Skutečností bohužel bylo, že se opakovaly stále stejné chyby v hospodaření a nebyly opraveny ani v případě, když na ně upozornila auditorská firma,“ uvedla pro list Řápková.
Vedení města se v tiskové zprávě odvolává ke zprávám Nejvyššího kontrolního úřadu, podle nichž měl zoopark údajně předložil zfalšované smlouvy.
Zmiňuje se také o tom, že z jednání chomutovské koalice, na které se minulý týden probírala situace v zooparku, odešel se slovy, ať mu rada pošle odvolací dopis.
Rabas se chce k obviněním vyjádřit, až přijede zpátky do České republiky. Nyní je až do neděle s parlamentní delegací ve Vietnamu.

Roky staré chyby?

Deník na základě zveřejněných informací oslovil zastupitel za KSČM Jaroslav Komínek, který je členem finančního vyýboru. "Ve výboru jsme projednávali audit hospodaření města za rok 2006, jehož součástí byla i ekonomika příspěvkových organizací, a žádné výhrady k němu nebyly," informoval Deník. "Když jsem se informoval o starších auditech, dozvěděl jsem se, že jisté chyby v hospodaření opravdu byly - zhruba tři nebo čtyři roky zpátky. Mělo jít o to, že zoopark špatně vyúčtoval jednu dotaci. Jestli mám dobré informace, tak v zooparku potom musela odejít tehdejší účetní."

Opoziční zastupitel považuje odvolání Rabase za čistě politický tah. "A pokud byly v hospodaření zooparku opravdu nějaké nedostatky, tak mě zaráží, proč to rada neřešila již dříve."

O problémech v hospodaření hovořil i radní Michal Kasl, který jediný hlasoval proti odvolání Rabase. "Pokud vím, tak chyba nevznikla na straně zooparku. Tehdy měla dvě ministerstva na jeden předpis dva různé výklady (obdobný problém řešilo samotné město, když mělo vracet několik milionů korun za údajně špatně využitou dotaci na stavbu Merkuru - pozn.red.) Muvilo se ještě o jedné chybě ve financování, ale ta byla v řádu tisícikorun," řekl radní.

Chomutovský deník bohužel stále nemá k dispozici oficiální tiskovou zprávu, proto nemůže na magistrát vznést doplňující otázky.

Tisková zpráva jen pro někoho

Včerejší tisková zpráva totiž přišla jen některým médiím. Chomutovský deník ji nedostal. Zda to bylo nedopatřením či záměrně, na to tiskový mluvčí magistrátu Luboš Mizun neodpověděl. Pouze stále opakoval: „Pošlete mi prosím svůj dotaz písemně." Na upozornění, že magistrát neodpovídá na písemné otázky Deníku již delší dobu, rovněž neměl žádný komentář.

Později přišla odpověď z níž vyplývá, že neinformování Chomutovského deníku je záměrné. Tímto prohlášením se Deník ještě bude zabývat a také ho zveřejní.