Příšera, která od léta stojí na ostrůvku v Kamencovém jezeře, vyvolala rozpačité reakce. Především kvůli ceně – instalace díla totiž vyšla na více než tři miliony.
Investice do nové atrakce si hned našla své odpůrce. Také proto, že pár dní před odhalením příšery zveřejnilo sdružení Rodáků a přátel města Chomutova, že podle průzkumu kvality vody z ní ubývá kamenec. Město tak ztrácí svou raritu. Nebylo by lepší peníze investovat do zastavení úbytku kamence?
O účelnost investice pochybuje třeba poslanec za KSČM Zdeněk Maršíček. „Patřím k těm, kteří si myslí, že se takto vynaložená nemalá částka mohla využít lépe,“ uvedl na náš dotaz (názory dalších zákonodárců vpravo v rubrice).


Kritických hlasů je však mnohem více a donesly se také na radnici. Primátorka Ivana Řápková dokonce tomuto tématu věnovala svůj úvodník v posledním čísle radničních Chomutovských novin.
„Do domácnosti si nekupujeme přece jenom koberce či židle, ale také například pěkný obrázek, květiny nebo hračky dětem, tedy z praktického pohledu zbytečnosti,“ brání projekt primátorka.


„Kdybychom přihlíželi k postoji takových škarohlídů, kteří jen kritizují, neuděláme nikdy nic nového, protože vždycky se najde někdo, komu se to či ono nelíbí a považuje to za mrhání penězi,“ dodává v příspěvku, jehož plné znění je i na webových stránkách města.

Zákonodárci, Kamencové jezero a příšera…

Co říkají poslanci a senátor zvolení za Chomutovsko na to, že v Kamencovém jezeře ubývá kamenec? A jak se dívají na příšeru, za jejíž instalaci dalo město přes tři miliony? Zeptali jsme se jich v naší páteční rubrice.


Václav Homolka (KSČM), senátor:
V mládí jsem okresní město vnímal také v souvislosti s pojmem Kamencové jezero, ve škole nám bylo přiblíženo jako přírodní unikát. Nevím, co je příčinou úbytku kamence, ale pokud je to zabahněné dno, tak podpořím snahy o vyčištění. Nově instalovaná atrakce příšery na břehu „Kamenčáku“ je dost kontroverzní a budou na ni pochopitelně různé názory. Mně se zdá problematická především z pohledu jejího nejistého přínosu pro tuto oblast v porovnání s vynaloženými náklady. Radnice by si ušetřila kritiku, kdyby podobné záměry dala k širší diskuzi občanské veřejnosti.Jiří Polanský (ODS), poslanec: Na řešení čistoty vody a celkové situace na Kamencovém jezeře se aktuálně zpracovávají studie, odborné závěry ukáží, jak dále s jezerem nakládat. Je proto namístě počkat na jejich výsledky. Nejsem však zastáncem umělého dodávání kamence.

Zdeněk Maršíček (KSČM), poslanec: To, že v dnes již jediném světovém unikátu, v Kamencovém jezeře, ubývá kamenec, je zpráva, která by měla vést k urychlenému řešení daného stavu, aby tato místními i turisty oblíbená přírodní lokalita nepřišla o svoji výjimečnost. Jde o raritu, která svým způsobem proslavila naše město Chomutov. Oceňuji proto iniciativu občanského sdružení Rodáků a přátel města Chomutova, které upozornilo vedení města na současný stav a usilují o vyčištění dna Kamencového jezera, které by pomohlo vodě vrátit obohacení kamencem. Důkladné vyčištění si jistě vyžádá velké finanční prostředky. Podle mého názoru by to ale byly investice dobře a účelně vložené.
Pokud „příšera“ měla zatraktivnit Kamencové jezero a lákat další návštěvníky, tak patřím k těm, kteří si myslí, že se takto vynaložená nemalá částka peněz mohla využít lépe.

 

Otázky byly zaslány všem poslancům a senátorovi