„Povolená demonstrace Romů se nepovedla, organizátoři akci nezvládli,“ píše se v tiskové zprávě. Město už žádná další shromáždění nepovolí. „V Chomutově chceme klid, proto již nebudeme povolovat žádné podobné demonstrace, ať již ze strany Romů nebo levicových, či pravicových extrémistů,“ uvedla Ivana Řápková.

Město také uvádí, že doposud v Chomutově „podobné akce, například Dělnické strany“, nepovolovalo. „U akce Romů jsme udělali výjimku a potvrdilo se nám, že dosavadní praxe toto nepovolovat byla správná,“ dodala primátorka.

S tím, že by situaci nezvládli pořadatelé, ostře nesouhlasí Jan Šipoš, předseda sdružení Rada Romů, které demonstraci proti extremismu a na podporu popálené holčičky z Vítkova pořádalo. Rada Romů považuje vyjádření primátorky za ostudné a nekompetentní.

„Organizátoři nemohli ovlivnit útok pyrotechnikou proti rodinám, které přišly vyjádřit znepokojení nad narůstajícím nacizmem,“ píše se v prohlášení. Pořadatelé podle Šipoše demonstraci ukončili „ve chvíli útoku na shromáždění a po nacistickém skandování ‘Nic než národ‘ a rasistických výpadech“.

Článek o tom, jak celá demonstrace probíhala, najdete včetně bohaté fotogalerie zde. Související články jsou na obrazovce vpravo.

Rada Romů si také myslí, že primátorka dala svou tiskovou zprávou najevo, na které straně stojí. „Byla na shromáždění pozvána a mohla tak jasně říci, na čí straně stojí – na straně lidí, kteří zapalují domy nebo házejí vojenskou pyrotechniku do davu, či na straně občanů. Možnosti nevyužila, z její tiskové zprávy je zřejmé, na čí straně stojí,“ uvedl Jan Šipoš.

Na to primátorka reagovala tím, že to byla ODS, která přepustila místo na náměstí. Myslí si také, že se Romové nechali vmanévrovat do politického boje. Podle ní v něm na jedné straně stojí Dělnická strana, na druhé Zelení.

Organizátoři podle ní nekontaktovali policii a nezajistili dostatek pořadatelů. Tomu, že další akce nebudou povoleny, podle primátorky nahrává fakt, že veřejná místa mají do poloviny října zamluvené ODS nebo ČSSD.

Primátorčin výstřel vedle aneb Pozvánka pro radikály:GLOSA Josefa Duška

Člověk by se tomu musel smát, kdyby den předtím nelétaly na náměstí dělobuchy. Primátorka má za to, že nedělní kritická situace v centru je zčásti dílem politických ambicí Strany zelených a zčásti amatérského organizátorství ze strany místních Romů. Že taková střela vedle z radnice přijde, se vlastně dalo čekat. Paní primátorka totiž poslední dobou pálí podobné tiskové zprávy jako z kulometu a když zapomenete pustit spoušť, holt ne všechno jde do černého…

Všeříkající je třeba rozdíl zpráv z radnice a od policistů. Zatímco tisková zpráva primátorky zní „Demonstrace Romů se nepovedla“, policisté svůj výstup nazvali „Shromáždění Romů narušili extrémisté“. I z dalšího textu je jasné, koho za viníka nepokojů považuje primátorka a koho policisté. Kdo s policisty spolupracoval, okřikoval a zastavoval své horkokrevné druhy a kdo naopak házel dělobuchy. Je s podivem, že se primátorka ve své rozčilené zprávě, kde volá po klidu ve městě, ani jediným slovem nezmínila extremisty, kteří přijeli do Chomutova jen a jen provokovat.

Zajímavý je ještě jeden rozdíl. Primátorka věděla, že akce může být nebezpečná (prý to Romům i říkala) a teď se rozčiluje, že s tím nic neudělali. Pomiňme fakt, že střet nečekali ani policisté a ti jsou za bezpečnost ve městě zodpovědní víc než organizátoři. Ale sama primátorka také neudělala nic. Jaký to rozdíl třeba proti Ústí nad Labem, kdy město při podezření na nebezpečnou akci společně s dalšími složkami skoro vystěhovalo celé centrum města před pochodem radikálů. A organizátoři je k tomu rozhodně ponoukat nemuseli – to jen tamní politici místo tiskových zpráv použili svůj vliv a možnosti…

A proč to není k smíchu, jako jiné výstřelky politiků? Protože jestli budou pravicoví extremisté vědět, že v Chomutově budou mít jejich akce tichou podporu politiků, je to pozvánka právě pro ničení výloh a krvavé bitky, před kterými primátorka varuje…