Tvrdý, který je předsedou představenstva Stavebního bytového družstva Chomutov, rozeslal na adresy předsedů jednotlivých domovních správ dopis s pozvánkou na předvolební setkání s kandidáty strany. Zprávu podepsal jako předseda družstva, byla psaná na hlavičkovém papíru družstva.


Členům družstva se jeho postup nelíbí


To se nelíbí adresátům a zároveň členům družstva.

„Bylo to nemilé překvapení. Poštovné bylo placeno převodem, tedy asi ze zdrojů družstva. Vadí mi, že jsme takto využíváni pro předvolební boj,“ říká jedna z dotčených osob, která si nepřála být jmenována.


Tvrdý popírá, že by dopisy hradilo družstvo. „Z jeho peněz to nestálo ani korunu. To bych si nedovolil,“ říká. Všechno prý platí politická strana, částka je přefakturována.


Pod hlavičkou družstva


Tvrdého iniciativa se nelíbí ani dalším osloveným.

„Nevím, proč se to takhle financuje. Proč neplatil hotově a motá do toho družstvo?“ ptá se Libor Klas, jeden z předsedů domovní samosprávy v Jirkově.
Tomu ani tak nevadí, že Tvrdý využil vnitřní adresář, ale že všechny oslovil pod hlavičkou družstva. „Jako soukromá osoba ať si prosazuje, co chce, takhle si to ale nemůže dovolit,“ je přesvědčen Klas.

„Není na tom nic špatného“


Tvrdý se brání. „Zároveň jsem posílal oznámení o změně místa jednání. Tím jsem vlastně družstvu ušetřil peníze,“ říká.
Na zneužití adres nevidí nic špatného. „Chtěl jsem představit politické hnutí, jehož úspěch by byl ku prospěchu družstva,“ vysvětluje důvod, proč v dopise vystupuje jako předseda a ne jako soukromá osoba.


Pozvání se tváří jako povinná


V textu je i věta, která nabádá příjemce, aby v případě své nepřítomnosti zajistili někoho za sebe. Tvrzení vyvolává pocit, že schůzka byla povinná, přitom šlo o neformální setkání.


„Povinné to nebylo, pokud někdo nechtěl, nemusel chodit. Stranu podporují i ostatní družstva, přišlo mi důležité, aby tam někdo byl,“ říká Tvrdý.
Podle svých slov rozeslal pozvánky osmdesáti až devadesáti lidem, nic špatného na tom nevidí. Na kandidátce strany stojí na zadních pozicích.

Glosa Josefa Duška: Politická finta předsedy družstva

Předvolební boj začíná. Bude to vidět a slyšet na tom, co a jak politici říkají, ale také na tom, jakým způsobem se budou snažit upoutat pozornost. O tom, že se budou používat i nefér údery nebo nemorální praktiky, není pochyb. Jeden takový teď předvedl předseda bytové družstva.
S panem předsedou se znám, na řadu věcí máme názor stejný. Ale když říká, že poslat na hlavičkovém papíře družstva pozvánku na předvolební akci není nic špatného, tak se šeredně plete. Je ve volené funkci, družstvo mu nepatří. Nebo snad shromáždění delegátů (nejvyšší orgán družstva) schválilo použití hlavičky SBD pro předvolební kampaň nějaké strany?
Je to stejné, jako když kandidát ČSSD Jan Mareš využil pro rozdávání volebních letáků žáky ze své školy. Dělali to ve svém volnu a dobrovolně, ale sám politik potom chlapsky uznal, že přestřelil a omluvil se. Je to stejné, jako když vedení chomutovského magistrátu zneužívá radniční noviny pro politické účely stran, které jsou zrovna u moci, a informování občanů je až na druhé koleji. Radniční případ je o to horší, že noviny jsou placené z našich daní a magistrát od toho jistě hned tak neupustí.
Nic z toho není nezákonné, ale za morální bych to jistě neoznačil. Tvrdý tak vlastně použil politickou fintu typickou pro strany, jejichž praktiky jeho strana kritizuje.
Inu, do sebe, dámy a pánové…