Předseda SBD: V novém sídle je všechno lepší, přehlednější


Kolik peněz celkově družstvo přestěhování do nového objektu stálo?


Budovu jsme od města koupili za 6,2 milionu korun a rekonstrukce a vybavení nás stály asi 8,5 milionu.


Bezmála patnáct milionů. To není málo. Nebudou peníze družstvu chybět?


Nemuseli jsme si na to brát žádný úvěr, peníze šly z volných prostředků družstva. A hlavně – počítáme s tím, že minimálně náklady na opravy se nám vrátí při prodeji starých budov, kde jsme dřív sídlili. Chceme je prodat do konce roku, první zájemci už se nám ozvali.


Není školní budova pro družstva zbytečně velká, využije jí vůbec?


Využijeme jí beze zbytku. Máme tu v nájmu jedinou firmu (Ulimex, stará se o odečty vody – pozn.red.), která s námi sídlila i na staré adrese. To je ale zároveň služba pro družstevníky, aby to měli všechno na jednom místě a nemuseli za nimi jezdit někam jinam.


Co vlastně přestěhováním získali samotní družstevníci?


Byl jste ve staré budově? Bylo tam málo místa, lidé si neměli kde sednout, záchody byly vždy jen jeden na patře společný pro muže i pro ženy, pro návštěvníky i pro pracovníky. Teď máme sociální zařízení pro veřejnost i pro pracovníky, vstupní hala je prostorná, pochvalují si ji hlavně matky s kočárkem. Ty do staré budovy v podstatě nemohly. U vchodu je podatelna a informační místo. A je to i přehlednější – mezi starými budovami se přecházelo přes dvůr, z patra do patra. Teď je všechno v jedné budově. Zatím mám samé pozitivní ohlasy.


Neříkejte, že se nenašel jediný kritický hlas…


Vlastně ano, slyšel jsem, že je sem horší dostupnost pro ty, kteří jezdí MHD. Ale hledal jsem spoje a nedaleko staví linka číslo jedna, která jezdí z Jirkova i přes všechna sídliště. A pro ty, kteří jezdí autem, je to tu daleko pohodlnější, máme vlastní parkoviště.


Takže už jedete na sto procent? Všechno už funguje, jak má?


První úřední den byl 6. srpna a už tehdy jsme fungovali se vším všudy. Jen se ještě dozařizovalo. Teď už nás čekají jenom drobnosti – tu nějaká skříňka, kamerový systém na chodby a také rozšíření parkovacích míst.