Spor o hraniční závoru. Tak by se daly nazvat neshody, které v těchto dnech hýbají celkem nenápadnou obcí Černí Potok v Krušných horách. Tamní hraniční přechod pro pěší se mohl od příštího roku otevřít i osobním autům. K tomu ale s největší pravděpodobností nikdy nedojde.
„Je to absurdní. Když chci jet autem do kilometr vzdáleného Jöhstadtu, musím to brát přes Vejprty. Tam a zpátky si zajedu skoro třicet kilometrů namísto dvou,“ rozčiluje se Pavel Šrajbr, podnikatel žijící v Černém Potoku.
 
Černý Potok totiž leží přímo na hranicích s Německem. Do německého Jöhstadtu je to doslova a do písmene kousek. Přechod pro osobní dopravu už byl i v plánech Ústeckého kraje, místní vedení obce jej ale odmítlo.
„Jsou v tom osobní ekonomické zájmy, jinak si to nedokážu vysvětlit. Vždyť hraniční přechod by sem přinesl práci,“ komentuje rozhodnutí vedení obce podnikatel.
 
Podle starosty Kryštofových Hamrů Františka Henzla, pod které Černý Potok spadá, zastupitelstvo hraniční přechod pro osobní auta zamítlo už v roce 2003. Letos o tom samém zastupitelé rokovali znovu a se stejným výsledkem. Vedení obce má v ruce navíc podpisový arch, kde obyvatelé toto rozhodnutí podpořili. Jak dále starosta Kryštofových Hamrů uvedl, zřídit přechod pro automobily nelze z toho důvodu, že na české straně je k tomu zcela nevhodná silnice. Jakákoliv nařčení rezolutně odmítl.
 
„Ti lidé, kteří petici podepsali, jsou obci zavázáni. A to, že je tu nevhodná silnice, je výmysl. Patří kraji a ten ji chtěl opravit,“ oponuje Pavel Šrajbr. Jeho slova částečně podpořil mluvčí kraje František Janačík, který včera Deníku uvedl: „Ústecký kraj obci nabídl možné zkvalitnění silničního spojení s německou obcí. Naplánoval opravu silnice, jež je v majetku kraje, až k státní hranici…“
Věc údajně dospěla už tak daleko, že došlo i na výhružky. Kolotoč svárů se o to víc roztočil, když Pavel Šrajbr vypověděl z nájmu místního podnikatele, který měl živnost v jeho budově.
 
Kdy se osobní spory v Černém Potoku uklidní a kdy znesvářené strany zasednou k jednomu stolu, aby se rozumně domluvily, zatím není jisté. Jisté ale je, že samotný Ústecký kraj už rozhodl. Bude respektovat rozhodnutí zastupitelstva a zřízení přechodu pro osobní automobily v Černém Potoku vyškrtne ze svých plánů.