Počet zákazníků papírnictví, knihkupectví, ale i oddělení se školními pomůckami v super a hypermarketech se již v těchto dnech zvyšuje. Většina lidí však nechává nákupy školního vybavení na poslední chvíli. „Je to rozhodně horší než vloni,“ říká majitel papírnictví v centru Chomutova Petr Vaněk.

„Myslím, že to lidé odkládají. Je také možné, že ve školách nedostali seznamy,“ pokouší se o vysvětlení.
Slova prodejců potvrzují studenti. ,,Do školy už se bohužel připravuji. Na nákup pomůcek se chystám v nejbližších dnech,“ tvrdí student státního gymnázia v Chomutově Vlasta Judytka. ,,Ještě jsem se nezačala připravovat, stačí až poslední týden před koncem prázdnin,“ říká další studentka Šárka Špičková.
Také o učebnice již vzrůstá v knihkupectvích zájem. ,,Už v těchto dnech k nám chodí lidé kvůli učebnicím, ale ještě to není ten velký nárůst. Ten čekáme první týden v září, kdy se studenti dozvědí, co všechno budou potřebovat,“ říká vedoucí knihkupectví v Chomutově Jana Dostálová.


Všichni obchodníci svorně tvrdí, že největší zájem o jejich výrobky bude poslední týden v srpnu a první týden v září. V těchto dnech se dveře netrhnou. Proto je lepší vyrazit na nákupy již nyní. Slevy má většina prodejců nachystané už teď.


Právě slevy a nízké ceny větších marketů proklínají menší obchodníci. Ti už ani neregistrují začátek školního roku. ,,Tak vzhledem k tomu, že nám tady postavili Tesco, tak ani nepočítám s tím, že by nějací zákazníci přišli. Abych řekl upřímně, je to spíš na zavření a absolutně nepočítám s tím, že bych tu měl v dohledných dnech nějaké fronty. Možná, že to bude kolem 1. září o trochu silnější, ale s tím bych moc nepočítal,“ konstatuje majitel kláštereckého papírnictví Miroslav Bilík.


Podobně je na tom malé papírnictví v Jirkově. „Protože jsou ty obrovské slevy v hypermarketech, tak k nám lidé chodí třeba jen pro dvoukorunové či tříkorunové položky. Nepočítáme s tím, že by hodně lidí přišlo.“ Sděluje Petr Kouba.