Účastníci rekvalifikačních kurzů mají větší šanci získat zaměstnání.

Problémy s hledáním místa měla i Helena Nejedlá z Klášterce nad Ohří.

„Po mateřské dovolené jsem se zaregistrovala na Úřadu práce. Od října do září jsem byla nezaměstnaná,“ říká šestatřicetiletá Nejedlá. Pro lepší uplatnění se přihlásila na rekvalifikační kurs, který pořádalo kadaňské občanské sdružení ve spolupráci s Úřadem práce.


„Nabídek práce je dost, mám z čeho vybírat“


Do kurzu nastoupila v září. Pomohl jí sehnat nové uplatnění? „Kurz zatím není ukončen, jsem v něm deset měsíců, takže zaměstnání ještě nemám. Ale nabídek je spousta, rozhodně máme z čeho vybírat,“ říká spokojeně. Její školení se uzavře v půlce července. Podle ní byla rekvalifikace velkým přínosem. „Měli jsme kurzy počítačů, komunikace, účetnictví, psychologie a další,“ vyjmenovává. Na otázku, zda se jí zvýší šance na zaměstnání, odpovídá, že ano.


Podle zkušeností dalších účastnic, zaměstnavatelé osvědčení o absolvování příliš nevyžadují. „Podstatnější jsou znalosti a dovednosti, které jsme získaly, a to samozřejmě i pro nás,“ uvádí Nejedlá.


O školení zájemců se stará kadaňské sdružení RADKA. Zaměřuje se na pomoc nezaměstnaným matkám, lidem po rodičovské dovolené i dlouhodobě nezaměstnaným.

„Zájemci se hlásí sami, nebo je pro nás vytipuje Úřad práce. Přijdou na první schůzku, kde se rozhodne, kdo nastoupí do kurzu,“ říká koordinátora projektu Olga Šoltésová.


Za dva roky prošlo rekvalifikačním kursem čtyřicet lidí, poslední desítka za necelý měsíc. Jednalo se o především o obyvatele Kadaně, Klášterce nad Ohří a okolních vesnic. Přestože sdružení sídlí v Kadani, více než polovina osob byla mimokadaňská.


Účastníci získali zdarma řidičák


Z nabídky se uchazečům nejvíce líbila možnost zdarma získat řidičák skupiny B. Využita byla plná kapacita, nové doklady získalo dvacet osob. Testy se konaly v chomutovské autoškole Omega, zaplatili je pořadatelé kurzu z evropských a státních peněz. Využívanou pomocí bylo i hlídání dětí, účastnice kurzu nemusely shánět na dobu výuky pomoc jinde.


Šoltésová považuje dosavadní výsledky za zdařilé. „Z třiceti lidí, co zatím dokončili kurzy, jich má práci devatenáct. Neříkám, že je to pouze naší zásluhou, ale rozhodně je to úspěch,“ říká. Celý projekt, ve kterém bylo ve čtyřech etapách školeno na čtyřicet lidí, stál přes šest miliónů korun.
Na konci června se uzavře druhý projekt sdružení, ve kterém bude vyškoleno necelá šedesátka lidí s problémy sehnat práci. V něm se zájemci mohli naučit, jak pečovat o městskou zeleň, pracovat s počítačem nebo vytvářet internetové stránky.