Dávka nebude vydávána pouze formou poukázek, část lidé dostanou v penězích. „Kritéria jsou nastavena tak, aby motivovala sociálně potřebné ke zvýšení aktivity při hledání zaměstnání,“ informuje tajemnice kláštereckého úřadu Lenka Antolová.


„Zjednodušeně řečeno, čím déle je občan veden v evidenci nezaměstnaných, tím vyšší podíl dávky mu bude vydán v poukázkách. Zohledněna bude pochopitelně invalidita a rodičovská dovolená příjemce,“ vysvětluje. Doplatek na bydlení budou lidé stále dostávat v penězích.


Ne každý bude spokojen


Mnoha lidem se ale vyplácení poukázek místo peněz určitě nebude líbit. Obdobný krok zavedla od března například radnice v Litvínově a ve městě se už kvůli tomu konalo několik demonstrací.


Někteří si stěžovali, že si nebudou moct za poukázky koupit léky, jiní, že nebudou moct koupit dětem věci do školy.


Jde o návrat


Klášterec se tím od září přidá k městům, která Litvínov napodobila, ale zároveň se vrátí k již používanému systému. V Klášterci se totiž stravenky místo peněz vydávaly už před rokem 2007. Kvůli změně zákona se však od tohoto systému muselo ustoupit. „Vydávali jsme stravenky už dříve, ale nebylo to tak masivní. Nyní dostane úplně každý, kdo pobírá dávku v hmotné nouzi, určitý podíl v poukázce,“ vysvětluje tajemnice.


Na to, že vydávání poukázek není žádná novinka, upozornil i starosta Jirkova Radek Štejnar. „Jirkovská radnice tento systém používá už přes deset let, přesto se zdá, jakoby okolní města objevila Ameriku. Každý měsíc se v Jirkově vyplácejí dávky v poukázkách těm, u kterých je podezření, že zneužívají sociální dávky: Většinou to jsou drogově závislí, gambleři či dlouhodobě nezaměstnaní, kteří se vyhýbají práci,“ uvedl v nedávném online rozhovoru Radek Štejnar.


Mají vybranou firmu


Klášterec už má vybranou firmu, od které bude poukázky odebírat. „Vybrali jsme firmu Accor services, protože tato firma figurovala v pilotním projektu ministerstva práce a sociálních věcí. Jde tedy o stejné poukázky, co mají v Litvínově. Kromě toho, stejné poukázky využívá dalších čtyřicet měst,“ konstatovala tajemnice.


Novinkou v tomtu projektu je to, že kromě potravin se na poukázky dají nakoupit třeba i hygienické potřeby.


Dávkařů ubývá


V roce 2007 byl příspěvek na živobytí vyplácen 2 215 uživatelům a doplatek na bydlení 810. „Počet ale výrazně klesl, protože je kladen mnohem větší důraz na sociální práci s klientem,“ uvedla Antolová.


„Momentálně máme měsíčně přibližně sto padesát příjemců dávek v hmotné nouzi. Za jedním příjemcem se však může schovávat klidně osm až deset osob, protože se rodina posuzuje jako celek,“ informuje vedoucí odboru sociálních věcí Šárka Řeháčková.


Tento způsob vyplácení dávky v hmotné nouzi pomocí poukázek má zabránit tomu, aby lidé peníze, které dostanou, utratili za alkohol či automaty. Zda lidé nenajdou nějaký způsob, jak tento záměr obejít, ukáže až čas.