Po nedávno oznámeném rušení některých poboček je to pro obyvatele malých obcí další špatná zpráva. Někde pošta zavře dříve, jinde později otevře.
Starostové obcí s opatřeními nesouhlasí.

„Samozřejmě se nám to nelíbí. Hodiny podle mého nebudou stačit,“ říká Věra Vernerová, starostka Radonic. Tamní otevírací doby se zkrátí o tři hodiny každý den.


Ve Výsluní, kde se přepážka zavře o půl hodiny dříve, se bojí dalšího vývoje.

„Zatím nás to neomezuje, lidé přijíždějící posledním autobusem to na poštu ještě stihnou. Ale může to být začátek konce. Nejdříve to sníží a nakonec nám to tu zavřou úplně,“ obává se starosta Výsluní Milan Hladík. Myslí si, že by bylo lepší, kdyby se zrušená půlhodina přesunula na dopoledne, kdy jsou na poště fronty čekajících lidí.


Podle zjištění Deníku se změnytýkají přibližně třetiny z celkem pětatřiceti poštovních úřadoven. Pošta seznam míst se změnami nevydává. Pracovníci pošt nesmějí s médii mluvit.


Podle České pošty nejsou změny ničím zvláštní.

„Není to nic nového, je to standardní krok, který probíhá každý rok,“ říká tisková mluvčí České pošty Dita Václavíková. Jednotlivé provozy se vytipují a vyhodnocuje se jejich vytíženost.


Podle ní nejsou změny definitivní. Po čase se vyhodnotí a rozhodne se, kdy bude na poště otevřeno. „Je to v kompetenci regionů a na jejich dohodě s obecním nebo městským úřadem,“ uvádí mluvčí.


Dohoda však není nijak snadná. „Nám to bylo vlastně oznámeno. Nabízeli jsme alternativní řešení, ale pošta nic měnit nebude,“ popisuje zkušenosti s vyjednáváním starosta Hrušovan Petr Šmíd. Dodává, že u nich není situace zase tak dramatická, ale změny se mu nelíbí.


Pokud by někde pošta na podání nestačila, otevírací hodiny by se znovu prodloužily. Tak aspoň zástupci hovořili se starostkou Radonic. „Slíbeno ale nemám nic,“ uvádí Vernerová.


V plánu je i zrušení tří kamenných poboček v Měděnci, Boleboři a Kalku. Dnes začíná vnitřní šetření pošty, skončí v prosinci. O tom, zda úřad nahradí motopošťák, se rozhodne v lednu.