V případě plného invalidního důchodu je finanční situace zdravotně postiženého úplně jiná, nežli když dotyčný pobírá pouze částečný invalidní důchod. Také se stává, že se zdravotní stav člověka v plném invalidním důchodu přehodnotí na poloviční invalidní důchod a dotyčný se teprve poté začne o pracovní příležitosti zajímat.


Výše možnosti přivýdělku bývala v minulých letech omezená do určité výše, a to při zdravotním stavu částečné invalidity. V současné době je podle sdělení Okresní správy sociálního zabezpečení možná neomezená výše výdělku jak pro lidi s částečným, tak i s plným invalidním důchodem.


Pracovních příležitostí, pro lidi se zdravotním handicapem, které dávají k dispozici firmy a podnikatelé úřadům práce není mnoho. Přesto ji úřady práce zprostředkovávají na svých internetových stránkách, které se v současné době v Chomutově aktualizují.


Takovým příkladem člověka, který se i přes svůj handicap snaží nějakou práci sehnat je šestačtyřicetiletá paní Míša N.z Chomutova, která se nám svěřila se svými zkušenostmi: „Mám střední hotelovou školu a do svých 37 let jsem normálně pracovala. Potom jsem postupně začínala přicházet o zrak a v současné době pobírám plný invalidní důchod. I když jsem téměř nevidomá, absolvovala jsem půlroční kurz znalosti práce na počítači pro nevidomé.

Chtěla bych pracovat, protože nechci zůstávat nečinně doma, ale na žádnou nabídku práce jsem ještě nenarazila. Minulý rok mě dcera doprovodila na burzu práce do divadla v Chomutově, kterou úřad práce pravidelně pořádá. K mému překvapení, z asi dvaceti zástupců různých firem se zde nenašel jediný, kdo by pro svůj podnik nabízel pracovní příležitost pro invalidy.“


I když se paní Míše práci ještě sehnat nepodařilo, myslí si, že i při zrakovém handicapu člověk pracovat může a hned dva příklady dokládá: „V Sjednocené organizaci pro nevidomé a slabozraké, ve sdružení integračních aktivit pracuje paní Fuková, která je nevidomá jako sociální pracovnice. Dalším příkladem je pan Budil, také ze sdružení v Chomutově, kterému se podařilo vyhrát konkurz na namlouvání časopisu pro zdravotně postižené, který se jmenuje „Šance“ v Praze.“


Padesátiletá paní Hana K. z Jirkova se se zdravotním postižením pohybového ústrojí narodila. „Když jsem měla částečný invalidní důchod, pracovala jsem ještě v Precioze v Jirkově, ale dnes už by tam asi práce pro mě nebyla. Nyní mám dost slušný celý invalidní důchod a pracuji tím způsobem, že pomáhám svému příteli, který je živnostník, tedy neoficiálně. Ani nevím, jestli je možné si k invalidnímu důchodu přivydělat, nerada bych o něj přišla. Vím jen, že někteří invalidé si přivydělávají načerno, “ svěřila se paní Hana.