Zruší je v Měděnci, Boleboři a Kalku. Místní jsou naštvaní, že budou muset dojíždět.


V horských vsích to vyvolalo velké pozdvižení.

„Zásadně s tím nesouhlasíme. Je to neuvážené, odporuje to zdravému rozumu,“ říká rozlobeně starosta Boleboře Jan Juřina. „Lidé jsou strašně naštvaní, nadávají,“ dodává.


Starostka Měděnce má stejný názor.

„Jsem zklamaná, naštvaná. Je to nehorázné, zruší nám tu už veškeré služby,“ říká Valerie Marková.


Zátěž pro starší lidi


Největší zátěž to bude znamenat pro dříve narozené.

„Co ti chudáci staří lidé? Poštačka za ně i něco oběhala, vyřídila,“ říká Jana Vejražková z Boleboře. V obci žije dvě stě padesát lidí.
Obyvatelé budou muset pro dopis do vzdálenějších měst, odpadnou i peněžní služby.

„Je to hrozný, na poštu chodím skoro každý den. Jsem už v důchodu, to budu každý den jezdit do Jirkova?“ zlobí se Jaroslav Zouna z Boleboře.
Podle něho bude každý, kdo nemá auto, trávit hodiny sháněním pošty. Autobus totiž jede do Jirkova v osm hodin, zpátky až v půl druhé. „Může si ještě zaplatit taxíka,“ říká ironicky Zouha.


Pošťák bude úřadovat z auta


Do obcí má místo kamenných poboček ve stanovený čas zajíždět poštovní vozidlo, v něm bude úřadovat pošťák. Lidé si to moc nedovedou představit.

„Jak se to bude dělat v zimě? Nemají zdání o zdejších přírodních podmínkách,“ naráží starostka Měděnce na zimní návaly sněhu.
Změnu si v obcích nechtějí nechat líbit.

„Společně se starostkou Měděnce budeme jednat s náměstkem ministra. Pošta je státní, zajišťuje veřejné služby. Zrušením se má ušetřit třicet milionů, to jsou tři koruny na jednoho obyvatele,“ říká bolebořský starosta.


Pošta nabídla starostům, že pokud přispějí na provoz, může úřad v obci zůstat. Chce čtvrt milionu korun na rok. To si však žádná z chudých horských vesnic nemůže dovolit. „Máme peníze tak na provoz úřadu, nic navíc,“ říká Marková z Měděnce.

Česká pošta ruší malé pobočky v celé republice, protože chce ušetřit. Zrušit má sto osmdesát z nich.