VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce je, nejsou lidi: co na to zákonodárci?

CHOMUTOVSKO - Na Chomutovsku je stále několik tisíc nezaměstnaných lidí, ale některé firmy už musejí hledat pracovníky v jiných krajích nebo dokonce v cizině. Někteří lidé totiž nemají potřebnou kvalifikaci, někteří pracovat prostě nechtějí. Co si o tom myslí naši zákonodárci?

19.10.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

V naší rubrice jsme jim položili dvě otázky:


1.) Myslíte, že je z této situace východisko nebo se musí region smířit s tím, že nějaká nezaměstnanost tu bude vždycky?
2.) Jak myslíte, že se dají donutit lidé, kteří pracovat mohou (ale nechtějí), aby opravdu pracovali (snížit dávky, svázat je s nějakými povinnostmi…)?Zdeněk Maršíček (KSČM), poslanec:

1.) Předně chci říci, že hlavní příčinu nezaměstnanosti vidím v samotném ekonomickém a společenském systému, který již ze své podstaty tento jev vytváří. To spolu s dalšími příčinami, které kvůli stručnosti shrnu do termínu nedostatečná státní politika zaměstnanosti, nedává předpoklady pro plné řešení daného stavu ani v našem okrese. V tom, že na Chomutovsku je několik tisíc nezaměstnaných a přitom firmy hledají kvalifikované pracovníky v jiných krajích, je řada faktorů. Například nezodpovědná destrukce učňovského školství, problematická možnost zaměstnání žen s dětmi či dopravní obslužnost.


2.) Jsem názoru, že drtivá většina lidí pracovat chce. V obecné rovině řešení vidím ve vytváření takových pracovních a mzdových podmínek, aby si lidé svojí prací dokázali zabezpečit svoje zájmy a životní potřeby a také realizovat svoje odborné a kvalifikační předpoklady. Ve snižování dávek a v podobných „donucovacích“ opatřeních řešení nevidím. Jsem pro takový systém, který upevňuje, nikoliv oslabuje sociální jistoty.
Jiří Polanský (ODS, poslanec:

1.) Nezaměstnanost určité skupiny lidí bude přetrvávat vždy. Jedná se o spoluobčany, kteří nepracují programově a u nich je pouze otázkou, zda se mohou spolehnout na podporu státu nebo si obživu zajistí jinými způsoby.


2.) V případě lidí, kteří bezdůvodně spoléhají na dávky od státu nebo jiné podpory lze v některých případech předpokládat, že snížení těchto požitků nebo dokonce jejich odebrání je přivede k práci.

Přemysl Rabas (SZ), poslanec:

1.) O smiřování nemůže být řeč. Samozřejmě, že jistá míra nezaměstnanosti bude vždy, z hlediska ekonomické teorie je dokonce „přirozená“, byť selský rozum napovídá, že ideálem je situace, za které každý může najít práci odpovídající jeho „naturelu“ a kvalifikaci. A právě v posledních dvou zmiňovaných kategoriích je zakopán pes.
Jednostranně zaměřená ekonomická struktura kraje (těžký průmysl) spolu s nedostatečnou komunikací a spoluprací mezi veřejným a soukromým sektorem (PPP) je příčinou mnoha současných problémů. Úkolem politiků pak není veslovat za ostatní, ale kormidlovat směrem k restrukturalizaci průmyslu, ekologické daňové reformě, adresnosti sociálních dávek, aktivní politice zaměstnanosti, rozvoji mobility pracovní síly a pružnosti trhu práce.


2.) Ne nutit, ale motivovat. Jinak řečeno je třeba tyto lidi „nerozmazlovat“! Synergií několika efektů vyvolaných z národní, krajské a lokální úrovně může a musí dojít ke změně postoje k zaměstnání. Pracovat má být nejen normální, ale také výhodné. Podpora malého a středního podnikání, optimalizace systému sociálních dávek, kvalitní podnikatelské strategie, rekvalifikační kurzy, začlenění nezaměstnaných do vzdělávacích a veřejně prospěšných činností, provázanost vzdělávacích institucí ze soukromým sektorem, to vše jsou kroky, které budou postupně realizovány ve prospěch kvality života v našem regionu. Důležité je si uvědomit, že to „za nás“ nikdo neudělá.


Václav Homolka (KSČM), senátor:

1.) Pokud je tolik nezaměstnaných, a přitom firmy hledají nové pracovníky, musí být někde chyba. Tu vidím v nekoncepčním přístupu především k učňovskému školství, kdy nekompetentními (politickými) rozhodnutími byla rušena mnohá učiliště vychovávající potřebné dělnické profese. Jako příklad uvedu strojírenské učiliště v Klášterci nad Ohří, které zaniklo právě v době, kdy se začínala připravovat průmyslová zóna Verne. Nejen ta nyní pociťuje citelný nedostatek obráběčů kovů, strojních mechaniků atd. Na to upozorňuji víc jak deset let.


2.) Těch, kteří opravdu pracovat nechtějí, není mnoho, odhadem kolem dvou procent práceschopných obyvatel. Ostatní nezaměstnaní buď práci hledají nebo se přiživují na systému, který jim to umožňuje. Hodně záleží na výchově v rodině, osobním příkladu starších a samozřejmě na politice státu hlavně v oblasti přípravy mladých pro jejich reálné uplatnění na trhu práce. Já osobně bych zavedl skutečné právo na práci, aby se každý mohl uplatnit podle svých schopností. Kdo by pracovat nechtěl, neměl by nárok na žádnou podporu.

19.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Lahůdkář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 601 128 539 v době Po - Pa od 8,00 - 10,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 601 128 539 v době Po - Pa od 8,00 - 10,00 hod. (životopis s sebou), , Místo výkonu práce - nám. Dr. E. Beneše č.p. 1561, 431 11 Jirkov 1, , Požadujeme - vyučení v oboru výhodou, , Pracovní doba - krátký - dlouhý týden - možná drobná domluva. Pracoviště: Gustav komžík - provozovna 2, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1561, 431 11 Jirkov 1. Informace: Irena Pláničková, +420 601 128 539.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 20 000 Kč

Ostatní technici elektronici Servisní technik (technička)/QS. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: pgspol@pgspol.cz , , Místo výkonu práce - PG výrobní společnost, s.r.o., Růžová č.p. 5363, 430 04 Chomutov 4, , Náplň práce - zajištění jakosti bezpečnostních a funkčních testerů, jejich příslušenství, kabelových svazků a VN relé, uvádění do provozu a kalibrace nových testerů a následné vytváření kalibračních certifikátů., Zajištění servisu - opravy a pravidelné roční kalibrace jednotlivých testerů a kompletních testovacích systémů v místě výkonu práce a také u zákazníků, , První měsíc zaučení ve výrobě, poté přechod do servisního/QS oddělení, , Požadujeme - Střední odborné nebo úplné střední odborné vzdělání v oboru elektrotechniky podmínkou, řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič (ochota cestovat na služební cesty k zákazníkům), znalost a orientaci v technické dokumentaci, uživatelskou znalost práce s PC, základní znalost AJ nebo NJ na komunikativní úrovni (komunikace s německým vedením a se zákazníky), vysoké pracovní nasazení, zodpovědnost, pečlivost, spolehlivost, manuální zručnost, zájem o problematiku a ochotu k dalšímu vzdělávání, Samostatný přístup i schopnost týmové spolupráce, Slušné vystupování a jednání s lidmi, Praxe v oboru výhodou, §6 činnost na elektrických zařízeních nad 1000V vyhlášky č. 50/1978 Sb. výhodou, , Nabízíme - práci v perspektivní a rozvíjející se firmě s hlavním sídlem v Německu, dlouhodobou spolupráci a zvyšování odborné kvalifikace, náborový příspěvek až 15.000,- Kč, , Firemní benefity (stravenky, lekce cizího jazyka). Pracoviště: Pg výrobní společnost, s.r.o., Růžová, č.p. 5363, 430 04 Chomutov 4. Informace: Josef Šurkala, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici Elektroinženýr / Elektrotechnik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: soukupova@peholding.cz, nebo volat na tel.č.: 602 244 426 v době PO - ST od 8,00 - 18,00 hod. a domluvit pohovor , , Místo výkonu práce - PE Holding, s.r.o., Pražská 5569, 430 01 Chomutov, , Požadujeme - vzdělání VOŠ/VŠ elektrotechnického směru, ideálně se zaměřením silnoproudá elektrotechnika, praxe není nutná, vhodné i pro absolventy, základní znalost projekčního SW, , Náplň - výpočty hodnot pro nastavení jednotlivých článků digitálních ochran , - Parametrizace a uvádění do provozu digitálních ochran SEL, ABB, Siemens , - Ověřování ochran (sekundární a primární zkoušky), - Zkoušky technologií v návaznosti na aplikaci jednotlivých ochran, - Úzká spolupráce s projektovou kanceláří při technickém návrhu a projektování ochran, - Úzká spolupráce s realizačními manažery jednotlivých staveb, , Nabízíme - dovolená navíc, příspěvek na stravování, svoz zaměstnanců ze směru Teplice a Kadaň, možnost práce z domova, doplnění potřebných kvalifikaci, účast na odborných kurzech, angličtina, kurzy měkkých dovedností, výpomoc s dopravou nebo ubytováním, podpora dalšího vzdělávání. Pracoviště: Pe holding, s.r.o. - adresa vedení, Bezručova, č.p. 4174, 430 03 Chomutov 3. Informace: Drahoslava Soukupová, +420 602 244 426.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 17. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - ENCZ a.s., Zaječická 1857, Jirkov, okr. Chomutov dle pokynu zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - pracoviště encz a.s., Zaječická, č.p. 1857, 431 11 Jirkov 1. Informace: Michaela Fialová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SD Aréna v Chomutově

Už ne SD Aréna. Chomutovský hokejový stadion mění po pěti letech název

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Na severu Čech hrozí silný vítr

Severní Čechy - Na většině území České republiky se ve čtvrtek odpoledne vyskytnou bouřky s nárazy větru do 90 kilometrů v hodině, doprovázet je může krupobití. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Odpolední idylku pokazil v centru Kadaně včelí roj

Kadaň - Posezení u kávy a zákusku nezlákalo v sobotu 16. června jen lidi, ale také zástupce z říše hmyzu. Dvacet minut po poledni se nad jednou z kadaňských kaváren v ulici Jana Švermy objevil roj včel, který bzučel přímo nad venkovním posezením.

Chomutovsko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?

Chomutovsko /ANKETA/ - Kandidáti v kraji se shodují: Senát je pojistka demokracie. O zrušení této instituce hovořil premiér Babiš.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT