VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci z Chomutovska si pokládali otázky. Víno s Čunkem, tající ledovce...

Chomutov: Pravidelná páteční rubrika „Co Vy na to, poslanče?“ vychází v Chomutovském deníku od března letošního roku. Mezi vánočními svátky jsme připravili speciální podobu rubriky – poslanců a senátora se neptal Deník, ale otázky si položili navzájem.

28.12.2007
SDÍLEJ:

Václav Homolka - senátor KSČMFoto:


Zákonodárci měli volnou ruku – mohlo jít o dotazy vážné (i když jsme upřednostňovali oddychovější), mohli se zeptat všech svých kolegů na jedinou otázku nebo si přichystat pro každého jinou.


Nejvíc práce si s otázkami dal senátor Václav Homolka, který jako jediný poslal pro každého svého kolegu zvláštní otázku. Jiří Polanský a Přemysl Rabas poslali jednu otázku pro všechny a Zdeněk Maršíček poslal otázku pouze P. Rabasovi, ostatním pouze popřál hodně optimismu v jejich práci v příštím roce. Jaroslav Krákora otázky neposlal vůbec a také neodpověděl na ty, kterému mu položili kolegové (více viz komentář na konci článku).
JIŘÍ POLANSKÝ (ODS)


Od V. Homolky: Kdybyste si musel vybrat, šel byste raději s Jiřím Čunkem na pivo nebo se mnou na víno?

Vyberte si, nejraději si dám whisky. Na tu jede Velká Británie a myslím, že se jí daří.


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?


Byl bych tomu rád,ale nejsem si jist, že možnosti lidstva jsou zásadní tak, aby mohlo významně zasáhnout do chodu přírody. Myslím, že atmosféra je nad námi nejenom fakticky, ale i obrazně jako něco, co zatím nemůžeme zásadně ovlivňovat. Viz případ orkánů, otáčení mořských proudů nebo El Niňa. Člověk je malý až bezvýznamný k velikosti všeho co souvisí s přírodou a charakterem zeměkoule.
PŘEMYSL RABAS (SZ)


Od V. Homolky: Straší Vás někdy (třeba i ve snu) zjištění, že biopaliva produkují více skleníkových plynů než fosilní paliva?
Více mě straší nekvalifikované názory lidí, kteří mají dojem, že všemu rozumí, že mohou a mají do všeho kecati a páchají tak škody odpovídající jejich postavení a vlivu. Použivání biopaliv z jihoamerické třtiny v Evropě skutečně může být problém. Rakouská vesnice, vyrábějící biopaliva za použití traktorů, které na biopaliva jezdí, má jistě ekologickou stopu i produkci skleníkových plynů nižší ,než by měla při tankování minerální nafty. Do příštího roku přeji všem slunce v duši a jasné neinverzní nebe.


Od Z. Maršíčka: Mimo to, že jste jistě oslavil vánoční svátky mezi svými nejbližšími, věnoval jste také alespoň chvilku času také vašim zvířecím svěřencům v zooparku? Můj pudlík s námi pravidelně na vánoce večeří.
Štědrý den jsem trávil v zooparku. V líhních máme vajíčka pelikánů, branou prošel rekordní čtvrtmilióntý návštěvník a na velbloudici Leně jsme vozili ty nejmenší, kteří se přišli podívat na živý Betlém. Nálada byla více než sváteční. S večeří nám pomáhal bernardýn a pár koček.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?
Bohužel se domnívám, že ve vzdálenějších koutech republiky stále nejvíce převládá názor, že Chomutovsko je začouzený, zanedbaný kraj, místo, kam se rozhodně člověk nevydá za zábavou, odpočinkem, dobrodružstvím. Jsem přesvědčený, že máme potenciál tento názor změnit a jen na nás všech je, zda jej společně využijeme ku prospěchu celého regionu.


ZDENĚK MARŠÍČEK (KSČM)


Od V. Homolky: Co bys popřál do příštího roku našemu jedinému kosmonautovi k 30. výročí jeho vzletu do vesmíru?

Našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka si velmi vážím, protože mám-li to říci se silvestrovskou nadsázkou, dotáhl to ze všech Čechoslováků nejvýš – až na oběžnou dráhu. Nejde ale jenom o tento jeho úspěch na poli kosmonautiky, který z něho udělal legendu již za jeho života. Osobně ho znám i jako poslance Evropského parlamentu a oceňuji jeho úsilí zejména v oblasti energetiky, vědy a techniky které se věnuje.
K významného jubileu 30. výročí jeho vzletu do vesmíru, mu přeji rozhodně pevné zdraví a ve funkci europoslance hodně pracovních úspěchů ve prospěch naší země.


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?
Mám dojem, že opravdu dříve roztají ledovce, než v současném bipolárním světě dojde ke sjednocení názorových proudů. Nedokážeme se domluvit ani na nejzákladnějších problémech v naší zemi, natož aby jsme se sjednotili na názorech o řešení globálních problémů naší planety.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?

Podle mého názoru, přesáhl bezesporu hranice Chomutovska věhlas Kamencového jezera a dnes možná ještě více Podkrušnohorský zoopark. Obě tyto lokality se také těší velkému zájmu turistů. Možná je náš okres stále chápán jako průmyslový region s těžbou surovin a výrobou elektrické energie. Ano, tím opravdu byl.
Bohužel se ale také Chomutovsko v minulých letech a trvá to doposud, neslavně zapsalo jako region s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice, vysokou kriminalitou, migrací obyvatel a také dosud nezvládnutelným problémem prostituce v horských příhraničních oblastech. A to je věhlas, o který jistě obyvatelé Chomutovska nestojí.


VÁCLAV HOMOLKA (KSČM)


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?
I když patřím k optimistům, tak si nejsem jist, že by toho politici byli schopni. Dokud jim tající ledovce nepotečou do bot, tak budou vyhledávat umělé problémy a rozdělovat lidi do různých zájmových skupin, aby si s ledovým klidem zajistili svou existenční opodstatněnost. Jestli se časem takové myšlení z jejich hlav vypaří, je určitá naděje nejen pro Antarktidu. Pokud se ovšem mezi tím nevypaří veškerá pitná voda z naší barevné planety.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?

Mimo tradičních akcí a turistických cílů se v poslední době náš okres zviditelnil protestem nazelenalých aktivistů na komíně prunéřovské elektrárny. Díky vedení Ústeckého kraje se možná po autobusovém kolapsu proslaví dalším dopravním zlepšovákem, a sice převedením kamiónové dopravy z D8 na R7, aby se do Německa jezdilo přes Chomutov.

Jak se s poslanci spolupracovalo? (Komentář Josefa Duška)

Komunikovat každý týden se čtyřmi poslanci a jedním senátorem může dát zabrat. Věděl jsem to, už když jsem rubriku „Co Vy na to, poslanče?“ rozjížděl. Přestože všichni s rubrikou souhlasili, realita leckdy překvapila.


Zatímco čtenář si může vybrat oblíbence podle odpovědí, pro mě je nejvýraznější postavou rubriky poslanec Jaroslav Krákora. V tomto případě však „výrazný“ neznamená nic kladného.
J. Krákora ohrozil rubriku už při své premiéře. To bylo ještě v době, kdy odpovídal vždy jeden poslanec za týden na samostatné téma. Zatímco všichni ostatní mi své názory poslali v termínu, když došla řada na sociálnědemokratického poslance, odpovědí jsem se nedočkal. Že tehdy rubrika vyšla, za to vděčím náhodě – Krákoru jsem potkal v den uzávěrky na ulici, poslanec zašel do redakce a na otázky mi odpověděl ústně.


Klidnější jsem byl, až když jsem rubriku změnil do současné podoby – na jednu otázku odpovídají všichni najednou. Přístup J. Krákory se ovšem nezměnil – na otázky neodpovídal.
Mírné zlepšení nastalo až poté, co jsem z vlastní vůle začal posílat otázky i na adresy Jany Vaňhové, Krákorovy asistentky a náměstkyně primátorky. Od té doby mi občas odpověď přišla, většinou právě z e–mailu jeho asistentky.
Postoj J. Krákory ke speciální rubrice na této stránce jakoby podtrhoval jeho dosavadní „aktivitu“ v rubrice. Otázky na ostatní kolegy neposlal, na jejich dotazy neodpověděl.


Pravým opakem je komunistický poslanec Zdeněk Maršíček. Nepamatuji si na případ, že by do rubriky neodpověděl. Naopak, jeho asistent ve většině případů i telefonoval a ptal se, jestli odpověď dorazila.
Jako jediný poslanec navíc do redakce poslal i několik nevyžádaných příspěvků s tím, že s nimi můžeme naložit dle uvážení. S jejich obsahem jsem se já osobně nemohl vždy ztotožnit, ale jsem ten poslední, kdo by člověku upíral právo na názor.


Seriózně k rubrice přistupoval také Jiří Polanský. Odpovídal vždy jako jeden z prvních, otázky si nechal posílat i na e–mail do své advokátní kanceláře a ke své asistentce, aby mu otázka neunikla.
Byl to on, který se na počátku ozval proti původně zamýšlenému názvu „Co Ty na to, poslanče?“ Podle něj by se nemělo poslanci v rubrice tykat. Mám jiný názor, ale v téhle maličkosti jsem ustoupil.
Také se mu příliš nelíbil dotaz na využívání poslaneckých výhod. Na otázku sice odpověděl, ale neodpustil si dodatek, že „příště prosí o konstruktivní dotazy, které se více dotýkají života lidí“.


Přemysl Rabas byl bezproblémový. Když byl v zahraničí, jeho asistent mi oznámil, že na otázku nemůže odpovědět.
Jak jsem se dozvěděl, příliš se mu nelíbí jeho oficiální fotografie v rubrice (je z voleb), ale zmínil to spíš mimochodem při online rozhovoru. Tehdy si také povzdychl, kdy má na odpovědi hledat čas. Nutno dodat, že s úsměvem.


Senátor Václav Homolka rubriku rozšířil až když se v Senátu trochu rozkoukal. Pak byl ale stejně poctivý jako jeho stranický kolega Maršíček. Odpovídal pravidelně a včas.
I jeho asistent se zajímal o fotografii senátora, ale naopak žádal, aby vycházela ta oficiální. Na webu se totiž zpočátku objevovala fotografie V. Homolky z doby, kdy jeho účas charakterizovalo víc volební heslo „Za Senát kudrnatější“.


Abych byl spravedlivý, ani já, coby autor rubriky, jsem nebyl vždy disciplinovaný. Přestože jsem na začátku zákonodárcům slíbil, že otázky pošlu vždy do neděle předchozího týdne (odpovědět mají do čtvrtka), postupně a potichu jsem svou povinnost posunul na pondělí. Občas jsem ale otázky poslal i v úterý a dvakrát se mi stalo, že jsem je rozeslal až ve středu.
Nemají to se mnou vždycky lehké. Ale to já s nimi také ne…


Josef Dušek, šéfredaktor Chomutovského deníku

28.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - Rocknet s.r .o., Červený Hrádek, Jirkov, stavby v okrese Chomutov, , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost, práce ve výškách. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - sídlo, Dukelská, č.p. 1266, 430 01 Chomutov 1. Informace: Michaela Fialová, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy ve ČT od 13:00 do 14:00 hod. na adresu: Na Moráni 1362/12 Chomutov , , Místo výkonu práce - Better Job s.r.o. + zahraničí (Ukrajina), , Požadujeme - řidičské oprávnění sk. A,B,C, znalost českého, ruského a ukrajinského jazyka, ochota pracovat. Pracoviště: Better job s.r.o., Na Moráni, č.p. 1362, 430 01 Chomutov 1. Informace: Gabriela Rašková, . Výroba - Výroba Montážní dělník 18 150 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18150 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání vždy v PO od 10:00 do 13:00 hod. nebo ve ST od 12:00 do 14:30 hod. (životopis s sebou) na adresu Školní 5336, Chomutov (budova katastrálního úřadu - 2. patro), , Místo výkonu práce - Magna Automotive (CZ) s.r.o., Pražská 5447, Chomutov, , Požadujeme - fyzickou zdatnost. Pracoviště: Proffa s.r.o. - pracoviště tušimice, 432 01 Kadaň 1. Informace: Klára Majznerová, +420 608 961 546. Výroba - Výroba Ruční balič 12 500 Kč Ruční baliči Ruční baliči, plniči a etiketovači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dostavte se k osobnímu jednání každé pondělí od 13:00 do 15:00 hod. (životopis s sebou) na adresu Dukelská 1266/51, Chomutov, , Místo výkonu práce - Dar Corporation s.r.o., Na Moráni 1335,Chomutov, okr. Chomutov dle pokynů zaměstnavatele Dar Coporation s.r.o., , Požadujeme - manuální zručnost, učenlivost a fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dar corporation s.r.o. - provozovna, Na Moráni, č.p. 1362, 430 01 Chomutov 1. Informace: Michaela Fialová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak se Jakub Houška jako hráč rozloučil s děčínskými fanoušky.

Houška: Chomutov je pro mě srdeční záležitost! Chtěl bych mu něco vrátit

Blavor

Zoopark má plná terária. Přibyla mláďata agam, slepýše i želv

Nový Týdeník Chomutovsko: O nebezpečné chřipce v Česku a životě v daleké Zambii

Chomutovsko - Právě vyšlo nejnovější číslo Týdeníku Chomutovsko. Podívejte se, co tentokrát nabízí.

Volební seriál Deníku startuje! Představíme pět měst a lídry všech kandidátek

Chomutovsko - Nenechte si ujít předvolební speciál, který vám přinese základní informace pěkně na jednom místě.

Z domova utekla patnáctiletá Laura, pomozte s pátráním

Chomutov - Od pondělního večera policie pátrá po Lauře Rittichové z Chomutova. Z domova měla odejít už v neděli.

Stromy, kašna a předláždit. Kadaň oroduje za "polidštění" náměstí

Kadaň /ANKETA/ - Svou vizi podpořenou architektonickou studií i historickou grafikou město projednává s památkáři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT