VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci z Chomutovska si pokládali otázky. Víno s Čunkem, tající ledovce...

Chomutov: Pravidelná páteční rubrika „Co Vy na to, poslanče?“ vychází v Chomutovském deníku od března letošního roku. Mezi vánočními svátky jsme připravili speciální podobu rubriky – poslanců a senátora se neptal Deník, ale otázky si položili navzájem.

28.12.2007
SDÍLEJ:

Václav Homolka - senátor KSČMFoto:


Zákonodárci měli volnou ruku – mohlo jít o dotazy vážné (i když jsme upřednostňovali oddychovější), mohli se zeptat všech svých kolegů na jedinou otázku nebo si přichystat pro každého jinou.


Nejvíc práce si s otázkami dal senátor Václav Homolka, který jako jediný poslal pro každého svého kolegu zvláštní otázku. Jiří Polanský a Přemysl Rabas poslali jednu otázku pro všechny a Zdeněk Maršíček poslal otázku pouze P. Rabasovi, ostatním pouze popřál hodně optimismu v jejich práci v příštím roce. Jaroslav Krákora otázky neposlal vůbec a také neodpověděl na ty, kterému mu položili kolegové (více viz komentář na konci článku).
JIŘÍ POLANSKÝ (ODS)


Od V. Homolky: Kdybyste si musel vybrat, šel byste raději s Jiřím Čunkem na pivo nebo se mnou na víno?

Vyberte si, nejraději si dám whisky. Na tu jede Velká Británie a myslím, že se jí daří.


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?


Byl bych tomu rád,ale nejsem si jist, že možnosti lidstva jsou zásadní tak, aby mohlo významně zasáhnout do chodu přírody. Myslím, že atmosféra je nad námi nejenom fakticky, ale i obrazně jako něco, co zatím nemůžeme zásadně ovlivňovat. Viz případ orkánů, otáčení mořských proudů nebo El Niňa. Člověk je malý až bezvýznamný k velikosti všeho co souvisí s přírodou a charakterem zeměkoule.
PŘEMYSL RABAS (SZ)


Od V. Homolky: Straší Vás někdy (třeba i ve snu) zjištění, že biopaliva produkují více skleníkových plynů než fosilní paliva?
Více mě straší nekvalifikované názory lidí, kteří mají dojem, že všemu rozumí, že mohou a mají do všeho kecati a páchají tak škody odpovídající jejich postavení a vlivu. Použivání biopaliv z jihoamerické třtiny v Evropě skutečně může být problém. Rakouská vesnice, vyrábějící biopaliva za použití traktorů, které na biopaliva jezdí, má jistě ekologickou stopu i produkci skleníkových plynů nižší ,než by měla při tankování minerální nafty. Do příštího roku přeji všem slunce v duši a jasné neinverzní nebe.


Od Z. Maršíčka: Mimo to, že jste jistě oslavil vánoční svátky mezi svými nejbližšími, věnoval jste také alespoň chvilku času také vašim zvířecím svěřencům v zooparku? Můj pudlík s námi pravidelně na vánoce večeří.
Štědrý den jsem trávil v zooparku. V líhních máme vajíčka pelikánů, branou prošel rekordní čtvrtmilióntý návštěvník a na velbloudici Leně jsme vozili ty nejmenší, kteří se přišli podívat na živý Betlém. Nálada byla více než sváteční. S večeří nám pomáhal bernardýn a pár koček.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?
Bohužel se domnívám, že ve vzdálenějších koutech republiky stále nejvíce převládá názor, že Chomutovsko je začouzený, zanedbaný kraj, místo, kam se rozhodně člověk nevydá za zábavou, odpočinkem, dobrodružstvím. Jsem přesvědčený, že máme potenciál tento názor změnit a jen na nás všech je, zda jej společně využijeme ku prospěchu celého regionu.


ZDENĚK MARŠÍČEK (KSČM)


Od V. Homolky: Co bys popřál do příštího roku našemu jedinému kosmonautovi k 30. výročí jeho vzletu do vesmíru?

Našeho jediného kosmonauta Vladimíra Remka si velmi vážím, protože mám-li to říci se silvestrovskou nadsázkou, dotáhl to ze všech Čechoslováků nejvýš – až na oběžnou dráhu. Nejde ale jenom o tento jeho úspěch na poli kosmonautiky, který z něho udělal legendu již za jeho života. Osobně ho znám i jako poslance Evropského parlamentu a oceňuji jeho úsilí zejména v oblasti energetiky, vědy a techniky které se věnuje.
K významného jubileu 30. výročí jeho vzletu do vesmíru, mu přeji rozhodně pevné zdraví a ve funkci europoslance hodně pracovních úspěchů ve prospěch naší země.


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?
Mám dojem, že opravdu dříve roztají ledovce, než v současném bipolárním světě dojde ke sjednocení názorových proudů. Nedokážeme se domluvit ani na nejzákladnějších problémech v naší zemi, natož aby jsme se sjednotili na názorech o řešení globálních problémů naší planety.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?

Podle mého názoru, přesáhl bezesporu hranice Chomutovska věhlas Kamencového jezera a dnes možná ještě více Podkrušnohorský zoopark. Obě tyto lokality se také těší velkému zájmu turistů. Možná je náš okres stále chápán jako průmyslový region s těžbou surovin a výrobou elektrické energie. Ano, tím opravdu byl.
Bohužel se ale také Chomutovsko v minulých letech a trvá to doposud, neslavně zapsalo jako region s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v republice, vysokou kriminalitou, migrací obyvatel a také dosud nezvládnutelným problémem prostituce v horských příhraničních oblastech. A to je věhlas, o který jistě obyvatelé Chomutovska nestojí.


VÁCLAV HOMOLKA (KSČM)


Od P. Rabase: Věříte spolu se mnou, že může dojít k prolomení ledů a sjednocení názorových proudů při řešení skutečných problémů dříve, než zmizí poslední, kvapem tající ledovce v Arktidě?
I když patřím k optimistům, tak si nejsem jist, že by toho politici byli schopni. Dokud jim tající ledovce nepotečou do bot, tak budou vyhledávat umělé problémy a rozdělovat lidi do různých zájmových skupin, aby si s ledovým klidem zajistili svou existenční opodstatněnost. Jestli se časem takové myšlení z jejich hlav vypaří, je určitá naděje nejen pro Antarktidu. Pokud se ovšem mezi tím nevypaří veškerá pitná voda z naší barevné planety.


Od J. Polanského: Čím si myslíte, že je dnes Chomutovsko nejznámější mimo jeho hranice?

Mimo tradičních akcí a turistických cílů se v poslední době náš okres zviditelnil protestem nazelenalých aktivistů na komíně prunéřovské elektrárny. Díky vedení Ústeckého kraje se možná po autobusovém kolapsu proslaví dalším dopravním zlepšovákem, a sice převedením kamiónové dopravy z D8 na R7, aby se do Německa jezdilo přes Chomutov.

Jak se s poslanci spolupracovalo? (Komentář Josefa Duška)

Komunikovat každý týden se čtyřmi poslanci a jedním senátorem může dát zabrat. Věděl jsem to, už když jsem rubriku „Co Vy na to, poslanče?“ rozjížděl. Přestože všichni s rubrikou souhlasili, realita leckdy překvapila.


Zatímco čtenář si může vybrat oblíbence podle odpovědí, pro mě je nejvýraznější postavou rubriky poslanec Jaroslav Krákora. V tomto případě však „výrazný“ neznamená nic kladného.
J. Krákora ohrozil rubriku už při své premiéře. To bylo ještě v době, kdy odpovídal vždy jeden poslanec za týden na samostatné téma. Zatímco všichni ostatní mi své názory poslali v termínu, když došla řada na sociálnědemokratického poslance, odpovědí jsem se nedočkal. Že tehdy rubrika vyšla, za to vděčím náhodě – Krákoru jsem potkal v den uzávěrky na ulici, poslanec zašel do redakce a na otázky mi odpověděl ústně.


Klidnější jsem byl, až když jsem rubriku změnil do současné podoby – na jednu otázku odpovídají všichni najednou. Přístup J. Krákory se ovšem nezměnil – na otázky neodpovídal.
Mírné zlepšení nastalo až poté, co jsem z vlastní vůle začal posílat otázky i na adresy Jany Vaňhové, Krákorovy asistentky a náměstkyně primátorky. Od té doby mi občas odpověď přišla, většinou právě z e–mailu jeho asistentky.
Postoj J. Krákory ke speciální rubrice na této stránce jakoby podtrhoval jeho dosavadní „aktivitu“ v rubrice. Otázky na ostatní kolegy neposlal, na jejich dotazy neodpověděl.


Pravým opakem je komunistický poslanec Zdeněk Maršíček. Nepamatuji si na případ, že by do rubriky neodpověděl. Naopak, jeho asistent ve většině případů i telefonoval a ptal se, jestli odpověď dorazila.
Jako jediný poslanec navíc do redakce poslal i několik nevyžádaných příspěvků s tím, že s nimi můžeme naložit dle uvážení. S jejich obsahem jsem se já osobně nemohl vždy ztotožnit, ale jsem ten poslední, kdo by člověku upíral právo na názor.


Seriózně k rubrice přistupoval také Jiří Polanský. Odpovídal vždy jako jeden z prvních, otázky si nechal posílat i na e–mail do své advokátní kanceláře a ke své asistentce, aby mu otázka neunikla.
Byl to on, který se na počátku ozval proti původně zamýšlenému názvu „Co Ty na to, poslanče?“ Podle něj by se nemělo poslanci v rubrice tykat. Mám jiný názor, ale v téhle maličkosti jsem ustoupil.
Také se mu příliš nelíbil dotaz na využívání poslaneckých výhod. Na otázku sice odpověděl, ale neodpustil si dodatek, že „příště prosí o konstruktivní dotazy, které se více dotýkají života lidí“.


Přemysl Rabas byl bezproblémový. Když byl v zahraničí, jeho asistent mi oznámil, že na otázku nemůže odpovědět.
Jak jsem se dozvěděl, příliš se mu nelíbí jeho oficiální fotografie v rubrice (je z voleb), ale zmínil to spíš mimochodem při online rozhovoru. Tehdy si také povzdychl, kdy má na odpovědi hledat čas. Nutno dodat, že s úsměvem.


Senátor Václav Homolka rubriku rozšířil až když se v Senátu trochu rozkoukal. Pak byl ale stejně poctivý jako jeho stranický kolega Maršíček. Odpovídal pravidelně a včas.
I jeho asistent se zajímal o fotografii senátora, ale naopak žádal, aby vycházela ta oficiální. Na webu se totiž zpočátku objevovala fotografie V. Homolky z doby, kdy jeho účas charakterizovalo víc volební heslo „Za Senát kudrnatější“.


Abych byl spravedlivý, ani já, coby autor rubriky, jsem nebyl vždy disciplinovaný. Přestože jsem na začátku zákonodárcům slíbil, že otázky pošlu vždy do neděle předchozího týdne (odpovědět mají do čtvrtka), postupně a potichu jsem svou povinnost posunul na pondělí. Občas jsem ale otázky poslal i v úterý a dvakrát se mi stalo, že jsem je rozeslal až ve středu.
Nemají to se mnou vždycky lehké. Ale to já s nimi také ne…


Josef Dušek, šéfredaktor Chomutovského deníku

28.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 13 500 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 777 711 491 vždy v úterý od 10,00 - 12,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 777 711 491 vždy v úterý od 10,00 - 12,00 hod. (životopis s sebou) nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: ovrutska@johnnyholding.cz, , Místo výkonu práce - Zahradní č.p. 266, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Požadujeme - nutný dobrý zdravotní stav, zodpovědnnost. Pracoviště: Johnny holding s.r.o. - pracoviště klášterec nad ohří, Zahradní, č.p. 266, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Yuliia Ovrutska, +420 777 711 491. Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 30 000 Kč Ostatní chemičtí inženýři a specialisté v příbuzných oborech MATERIÁLOVÝ INŽENÝR. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - Materiálové testy ve výrobním procesu extruze (vytlačování) těsnění, - Dlouhodobé vyhodnocování výsledků výrobních testů a návrh podmínek, za kterých je materiál dobře zpracovatelný , - Zlepšování výrobních procesů, - Tvorba tech. dokumentace – prac. instrukce, kontrolní listy procesních podmínek, Požadujeme:, - SŠ vzdělání technického směru (praxe ve výrobní společnosti výhodou), - Znalost MS Office, CAD základy, - Schopnost číst v technických výkresech, - Znalost anglického jazyka , - Řidičský průkaz skupiny B. Pracoviště: Toyoda gosei czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 2, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Nikola Strnadová, +420 736 525 726. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 18 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Operátor/ka šití. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu volat na tel.č.: 474 351 181 a domluvit pohovor nebo se dostavte k osobnímu jednání., , Místo výkonu práce - BOS Automotive Products CZ s.r.o., U Porcelánky č.p. 786, Miřetice u Klášterce nad Ohří, 431 51 Klášterec nad Ohří 1, , Nabízíme - základní mzda 14.000,-Kč + pohyblivá bonusová složka 3600,- Kč,. Pracoviště: Bos automotive products cz s.r.o., U Porcelánky, č.p. 786, 431 51 Klášterec nad Ohří 1. Informace: Jitka Juharová, +420 474 351 181. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč Svářeči Svářeči v ochranné atmosféře. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Doporučenku ÚP uplatnit u zaměstnavatele po předchozí telefonické domluvě na č. 474 631 303 v době Po - Pa od 6,00 - 14,00 hod. (životopis s sebou), , Ostatní zájemci volat a domluvit pohovor na tel.č. 474 631 303 v době Po - Pa od 6,00 - 14,00 hod. (životopis s sebou) nebo zaslat strukturovaný životopis na e-mail: berova@belet.cz, , Místo výkonu práce - provozovny Belet a.s. , , Požadujeme - svářečská zručnost a spolehlivost, , Nabízíme - zajištění ubytování, podniková doprava, stravování. Pracoviště: Belet a.s., Dělnická, č.p. 1253, 431 91 Vejprty. Informace: Renata Bérová, +420 474 631 303.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

V chomutovské nemocnici představili deset nových sanitek

Speciální cenu pro Jiřího Kormaníka přebírala na posledním galavečeru jeho dcera z rukou trenéra Ladislava Šnellyho.

Výzva: Nominujte nejlepší sportovce Chomutovska za rok 2018

Chladnější počasí vydrží, sněžit bude nejen na horách

Severní Čechy - Po mimořádně teplém začátku listopadu bude v dalších dnech pokračovat chladnější ráz počasí. V noci klesnou teploty pod nulu, přes den vystoupí tento týden maximálně na plus pět stupňů.

FOTO: V Klášterecké Jeseni hořel srub

Klášterecká Jeseň - V neděli 18. listopadu ráno, krátce po osmé hodině, vyjížděli klášterečtí hasiči a dobrovolná jednotka z Kadaně k požáru v Klášterecké Jeseni. Hořel tam jednopodlažní srub, požár vypukl na střeše.

Fotbalisté FC Chomutova zdolali Polaban Nymburk po velkém boji na penalty

Chomutov – Podzimní loučení fotbalistů FC Chomutov, mělo hodně dramatický nádech. Domácí tým zdolal hosty z Nymburka až poslední penaltou v závěrečném infarktovém rozstřelu.

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT