S tím se nechtějí smířit místní politici, poslanci z Ústeckého kraje odeslali ministrovi zdravotnictví a premiérovi petici. V ní požadují přehodnocení závěrů ministerstva, na základě kterých ministerstvo status odebralo, a zachování komplexní péče o pacienty s rakovinou v plné míře.


„Petici podepsalo jedenáct poslanců z Ústeckého kraje a to napříč politickým spektrem,“ říká iniciátor protestu, poslanec a lékař Jaroslav Krákora. Svůj podpis připojili i Jiří Polanský, Přemysl Rabas a Zdeněk Maršíček, tedy všichni chomutovští poslanci.


Petici odeslali poslanci už v prosinci, podle Krákory zatím na odpověď čekají. Ministerstvo má na odpověď třicet dní.


Omezení statutu místního centra pocítí jak pacienti, tak samotné oddělení. Nemocní, kteří budou potřebovat speciální léčbu, budou z chomutovské nemocnice posíláni jinam. Do místního centra přitom dojížděli lidé třeba až z Karlovarska. Komplexní centrum tak zůstane v kraji pouze v Ústí nad Labem, ale to nemá mezi pacienty kvůli zastaralému vybavení dobrou pověst. „Léčit se budou všechny nádory, ale pacienti s některými speciálními typy se budou muset posílat jinam, což my nechceme,“ upřesnil Krákora.


Dojíždět do vzdálených měst bude muset okolo osmi procent pacientů. V Chomutově za rok přijmou asi tisícovku nových případů, změna se tak dotkne asi osmdesáti těžce nemocných. Ústecký kraj také patří k regionům s vyšším počtem nemocných rakovinou než ostatní kraje.


Komplexní centra také čerpají desítky milionů korun ze státní rozpočtu, o ty chomutovské pracoviště přijde. „Za poslední čtyři roky se do centra investovalo 140 milionů korun, status komplexního centra má dva roky, a teď ho někdo ruší. To je nekoncepční práce,“ uvádí Krákora.
Proti změně vystupují i komunální politici.