Věřitelský výbor zkrachovalého Karlovarského porcelánu znovu o den posunul prodej zbylých třech závodů v Nové Roli, studia Thun v Lesově a manufaktury v Klášterci nad Ohří. O prodeji budou věřitelé jednat dnes odpoledne.

Důvod odložení je jediný – peníze. „Jde o peníze, proto se prodej porcelánek tak protahuje. Je to složitá situace,“ uvedl insolvenční správce Tomáš Čermín. Dodal, že ve hře o prodej závodů je až pět zájemců, blíže ale nic upřesnit nechtěl.

Oddalování prodeje se hodně nelíbí odborářům. Vladimír Kubinec, předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu je ze znovu odloženého jednání doslova roztrpčen. „Proč se to tak protahuje? Vždyť lidé tam bez výplat udělali všechno proto, aby provoz udrželi. To si z nás dělají legraci?“ rozčiluje se. Pokud věřitelský výbor v co nejkratší době závody Karlovarského porcelánu neprodá, přes 800 zaměstnanců se ocitne na dlažbě. Výpovědi jim končí 31. března.

To se týká i Klášterce. Není totiž vůbec jisté, že se podaří v tak krátké době podnik předat a pokračovat ve výrobě. Šéf porcelánky Zdeněk Zapský minulý týden uvedl, že i kdyby porcelánku prodali v pondělí, jde o šibeniční termín. Každé zpoždění, a to i jeden den, může znamenat, že se porcelánku nepodaří předat včas a výroba se zastaví.

Zaměstnanci jsou rozzlobení, pracují totiž skoro zadarmo. Nechápou, proč se prodej tak vleče. Podleinformací Deníku prodej neblokují ani plynaři, ani energetetici. Chtějí, aby výroba pokračovala. Jediným prodaným závodem tak zůstává Chodov. Získala ho firma Lofida, patří vietnamskému podnikateli.