Insolvenční správce KP Tomáš Čermín už před pár dny uvedl, že pokud budou nabídky přijatelné, provoz podniku bude možná zachován. „V pondělí 9. března by se měl sejít věřitelský výbor. Společně se mnou otevřeme jednotlivé obálky a pak určíme další postup,“ uvedl správce Čermín.


Ten zatím nechtěl předjímat, co konkrétně v pondělí nastane. Podle něho je ale vyloučené, že by v tento den věřitelé rozhodli o jedné konkrétní nabídce. „Další postup se bude odvíjet od výše nabídek,“ podotkl.


Jak pokračoval, pokud by se našel takový kupec, který by nabídl přijatelnou cenu, výroba by se pod novým vlastníkem mohla teoreticky rozjet už 1. dubna. K 31. březnu bylo totiž nahlášeno ukončení provozu v KP a lidé k tomuto datu dostali i výpověď.


Dozvěděli se o tom na konci ledna. „Smlouvu s novým vlastníkem musí ale nejdříve odsouhlasit věřitelský výbor a následně i soud. A to může nějakou dobu trvat,“ vysvětlil správce Čermín.


První termín na podání nabídek na odkoupení KP končil 31. ledna. Ten se týkal nezávazných nabídek. Tohoto kola se účastnilo deset subjektů, z nichž část podle Čermína chtěla pokračovat s výrobou porcelánu, část z nich nabízela jiná odvětví. Insolvenčníí správce upřesnil, že někteří zájemci chtěli koupit jen část podniku, objevili se však i tací, jež ho chtěli odkoupit celý.


„Z těchto deseti zatím ne všichni podali závazné nabídky. Kolik jich přibylo od těch, co se nepřihlásili do 31. ledna, ale nebudu nyní říkat,“ poznamenal správce Čermín.


Ten zdůraznil, že Karlovarský porcelán je vlastně takovým pokusným králíkem. „Jsme totiž jedni z prvních, kterých se týká novela insolvenčního zákona. Ten je přitom dosti chaotický. Jedna norma vylučuje druhou, hodně složitě se podle tohoto zákona pracuje,“ konstatoval.


Insolvenční zákon také nedostatečně myslí na zaměstnance krachujících podniků. Jejich nároky nemají totiž takovou váhu jako pohledávky bank.


I právě proto zatím není jisté, zda stovky zaměstnanců dostanou prosincovou, lednovou a únorovou výplatu. „Peníze na výplaty budou, pokud dostaneme přijatelné nabídky. Jednat o tom budeme začátkem příštího týdne,“ dodal správce porcelánky.

Autoři: J. Kopecká, J. Rödling