A kupec to vzal od podlahy, koupil hned všechny čtyři zbývající závody zkrachovalého Karlovarského porcelánu (KP). Vše koupí plzeňská akciová společnost Hengis.

O prodeji včera informoval insolvenční správce porcelánek Tomáš Čermín. Cenu, za kterou firma závody v Nové Roli, Klášterci nad Ohří, Thunstudio v Lesově a Sítotisk v Karlových Varech koupí, však Čermín zatím odmítl sdělit.

Podle něho chce Hengis navázat na tradiční výrobu porcelánu a udržet ji. Je však jisté, že předání závodu bez přerušení výroby není možné stihnout.

To si myslí i šéf klášterecké porcelánky Zdeněk Zapský. „Stihnout se to nedá. Jsme ale rádi, že nový majitel chce udržet výrobu, to je důležité,“ popisuje.

Zaměstnanci, kterým s posledním dnem v březnu končí pracovní smlouvy, tak skončí na úřadu práce. Mají však naději, že je za několik týdnů povolají zpět. Věřitelé, mezi které patří banky, které napůjčovaly celému porcelánskému holdingu miliardy nebo plynaři či energetici, prodej závodu stále oddalovali. Podle všeho čekali na nejlepší nabídku. Podle Čermína bylo v jejich zájmu také zachování výroby porcelánu.

Společnost Hengis založili na konci roku 2007 mladí plzeňští právníci a Miroslav Kříž, předseda představenstva Viktoria Plzeň. V Hengisu zastává post předsedy dozorčí rady. Deníku včera oznámil, že Hengis byla účelově založená pro koupi KP. „Je pravda, že nemáme praxi s výrobou porcelánu. Máme ale jisté zkušenosti, jak podniky vést. Už v tuto chvíli nevylučuji, že k výrobě porcelánu přizveme strategického partnera. Nemůžu vyloučit ani tu možnost, že bychom závody za nějaký čas prodali,“ prozradil Kříž.

Dodal, že obsazení Hengisu se v brzké době ještě změní. „Za nějakou dobu tak už bude zřejmé, který subjekt za námi stojí. Vylučuji ale, že bychom byli napojení na bývalý management Karlovarského porcelánu,“ upřesnil předseda dozorčí rady s tím, že on ale ve firmě zůstává. To, kolik lidé porcelánka zaměstná, se podle něho rozhodne až po analýze.

Deník se do porcelánky vydá, zítra přineseme další informace.

Autoři: Jana Kopecká, Jan Rödling