Kraj bude od 1. února hradit všechny regulační poplatky v chomutovské nemocnici. V kadaňské se bude platit dál.Původně se předpokládalo, že bude hradit pouze třicetikorunové sumy, nově ale vyrovná všechny. Hejtmanka předpokládá, že novinku schválí i krajské zastupitelstvo.


Na kadaňskou nemocnici se krajské rozhodnutí nevztahuje, je totiž městská.

„Já musím dodržovat zákon a ten nařizuje vybírat poplatky. Proč pacient Ústeckého kraje v jedné nemocnici peníze dostává a v druhé ne, to jsem nepochopil,“ podivuje se nad rozhodnutím kraje ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.


Už dříve ředitelé nemocnic, které nezřizuje kraj, utvořili neformální sdružení. Chtějí dosáhnout toho, aby se v otázce poplatků došlo k nějakému kompromisu. „Počátkem února se sejdeme a uvidíme, na čem se dohodneme,“ dodává Mašek.


Na otázku, zda postup kraje nediskrimuje ostatní nemocnice a lékaře, odpověděl Petr Benda, nový předseda spojených krajských nemocnic.

„Mohou se připojit, pomoci můžeme technicky. Finanční prostředky ale musí najít u sebe.“ Benda, který také šéfuje krajské ČSSD, tak potvrdil, že za jejich pacienty kraj nic platit nebude.


Město Kadaň neuvažuje o tom, že by ve své nemocnici za pacienty platilo.

„Nikdy jsme nic takového nevyhlásili. Za koho bychom platili? Jen za Kadaňáky? Nebo i za ty, co dojíždějí z Loun nebo Žatce? Je to nedomyšlené,“ ostře kritizuje změnu starosta Kadaně Jiří Kulhánek.


Celou kauzu s poplatky považuje za zpolitizovanou, označil ji za politickou „opičárnu“. „Měl se udělat pořádně zákon, nebo se mělo dojít ke kompromisu,“ dodává.


Kraj počítá, že za rok zaplatí na poplatcích asi devadesát milionů korun. Částku vezme z rozpočtových rezerv. V rozpočtu se původně počítalo pouze s třetinou.

Glosu Jana Rödlinga, která se vztahuje k tématu, najdete zde