Týká se jen krajských lékáren, které na Chomutovsku nejsou, ale přesto místní v několika prodejnách léky nakoupí bez regulačního poplatku.


Kromě lékáren celorepublikové sítě Dr. Max, které odpouštění desetikorun avizovaly už dopředu, ušetří zákazníci i v lékarně v chomutovské nemocnici.


„My dáváme slevu, požádala nás o to Krajská zdravotní,“ vysvětlil majitel prodejny Karel Fořt. Činí tak i přesto, že nemocniční lékárna je soukromá a s krajem nemá téměř nic společného. „Kraj nám peníze nedá. Požádal nás o to, protože jsme v jejich areálu, tak to děláme,“ doplňuje Fořt. Krajská zdravotní je akciová společnost, kterou vlastní Ústecký kraj. Jsou pod ní sdružena všechna nemocniční zařízení, která patří kraji.


Lékárny sítě Dr. Max jsou na Chomutovsku dvě. Jedna vedle Kauflandu v Otvicích, druhá potom v kadaňské ulici Na Průtahu. Aby zákazníci dostali bonus, musí si nechat vystavit speciální klientskou kartu.


Další regionální lékárny zatím čekají, jak se celá situace vyvrbí. „Zatím nevíme, co budeme dělat, jsme z toho bezradní,“ uvedla například vedoucí lékárny v Globusu Marie Brůhová. Podobně jsou na tom i další podnikatelé, většinou se ještě nerozhodli, zda regulační poplatky zaplatí ze svého.


Nakupující se zatím hromadně za levnými recepty nepřesunují. „Máme více práce, ale je to tím, že si zákazníci zřizují naši kartu. To přináší větší papírování, výrazný nárůst v prodeji jsme nezaznamenali,“ uvedl vedoucí lékárny u Kauflandu Petr Myslivec.

Vyhledáváte cíleně lékárny, kde se poplatek nehradí? Hlasujte v anketě vpravo nahoře.


Dlouhé fronty se nestojí ani před nemocniční lékárnou, lidé většinou o možnosti výhodnějšího nákupu nevědí.


Když se Deník ptal pacientů na jejich názor na rušení poplatků, většině dotázaných vadily mnohem více platby v lékárnách než za vyšetření u lékaře.