Pro nemocné z Chomutovska tak budou platit dvojí podmínky. V chomutovské nemocnici a její lékarně nemusí tahat z peněženky drobné, kraj peníze zaplatí ze svého rozpočtu.


V kadaňské nemocnici a ostatních lékařských ordinacích platit budou dál, protože vybírání regulačních poplatků jim ukládá zákon. Kraj za jejich pacienty platit nebude.


Už dříve proti nerovnostem v placení protestovaly městské nemocnice, cítí se dikriminovány. „Já musím dodržovat zákon a ten nařizuje vybírat poplatky. Proč pacient Ústeckého kraje v jedné nemocnici peníze dostává a v druhé ne, to jsem nepochopil,“ uvedl ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.


O změně se dlouho mluvilo, teprve včera ji ale schválilo krajské zastupitelstvo. Proti zrušení poplatků se postavili někteří zastupitelé za ODS a politické hnutí Severočeši.cz. Hejtmanka Jana Vaňhová označila poplatky za nesmyslné, členové ODS zase napadli nynější rozhodnutí kraje jako protiústavní.


Kdo nebude chtít v krajské nemocnici platit, podepíše souhlas s tím, aby je za něho zaplatil kraj. Toto prohlášení pak pacient odevzdá v pokladně zdravotnického zařízení. Podmínkou, aby mohl této možnosti využít, je trvalé bydliště na území kraje.


Kraj poplatky za pacienty zaplatí v nemocnicích v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostu a Chomutově, v psychiatrické léčebně Petrohrad a nemocnicích následné péče v Mostě a Ryjicích.


Lidé nebudou platit ani poplatky v nemocničních lékárnách. Lékárníci tam poplatek vyberou, ale sníží o něj ale doplatek za lék. Kraj počítá s tím, že za poplatky vydá 90 milionů korun z rozpočtu.

V dalším vydání Deník přinese názory krajských zastupitelů za Chomutovsko na rušení poplatků.

Autoři: Radek Nohl, Jan Rödling