Kraje totiž chtějí za pacienty poplatky u lékaře hradit. Protože jsou povinné ze zákona, pravděpodobně je bude platit pouze v nemocnicích, které kraji patří. A zatímco chomutovská pod Krajskou zdravotní patří, kadaňská nikoli.


Taková možnost se ředitelům soukromých nemocnic samozřejmě nelíbí.

„Zatím není vůbec jasné, jak to dopadne. Pokud by kraj poplatky platil jen ve svých nemocnicích, my i naši pacienti bychom byli znevýhodněni,“ říká ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.


V Kadani by totiž peníze vybírat museli, protože jinak jim za porušení zákona hrozí postih. Mohlo by se stát, že by pacienti přecházeli do nemocnic, ve kterých se neplatí. „To se dá očekávat, dlouhodobě to ta zařízení nebudou schopna kapacitně zvládnout,“ myslí si Mašek.


Nemocnice v Kadani by se případnému zrušení poplatků v krajských nemocnicích bránila. „Budeme se snažit o to, aby i nám byly stejným způsobem poplatky hrazeny, nebo aby nebyly hrazeny nikomu. Podle mě to není fér, my také platíme daně, ze kterých by se platilo, tak proč by měli být zvýhodněni jen někteří?“ ptá se ředitel.


Ředitelé nemocnic, které nezřizuje kraj, vytvořili neformální skupinu. Společně chtějí jednat s krajem a domluvit se na nějakém řešení. Kromě kadaňské nemocnice tam patří třeba žatecká nebo litoměřická.


Rušení poplatků u lékaře bylo hlavním trumfem ČSSD v krajských volbách.

Také díky tomuto tématu sociální demokracie ve volbách drtivě zvítězila. Kraje ovšem nemají pravomoc poplatky zrušit, ČSSD je však chce za pacienty platit z krajských peněz.


Zatím se poplatky ve všech nemocnicích v kraji platí, o jejich dalším osudu i formě budou krajští zastupitelé rozhodovat ještě v lednu.
Hejtmanka Jana Vaňhová v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedla, že kraj bude pravděpodobně hradit třicetikorunové poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách, šedesáti a devadesátikorunové si pacienti zaplatí sami.


V pěti nemocnicích Krajské zdravotní, a.s., lékaři během letošního roku vybrali na poplatcích přes sedmdesát milionů korun. V soukromých nemocnicích jde ročně také o miliony korun. Peníze jdou nemocnicím, většinou se za něj pořizují nové přístroje nebo se zlepšuje prostředí pro pacienty.