Zhruba polovina pacientů nechce dar od kraje, který chce u lékaře platit za ně.


Pacient si totiž může vybrat. Buď vytáhne z kapsy peníze a zaplatí na dřevo v pokladně, nebo vyplní darovací smlouvu od kraje a rovněž ji odevzdá u kasy.


Chomutováci zatím nabídky kraje využívají jen částečně. Podle sdělení pokladních v chomutovské nemocnici to vychází tak napůl – půlka lidí si platí, druhá raději přinese darovací smlouvu. Tu jim nabízejí sestry přímo u lékaře.


Z oslovených lidí, kteří šli včera zaplatit regulační poplatek, jich většina platila ze svého. Zhruba polovina ale potvrdila, že příště je platit nebudou.


„Víme o tom. Dneska to jdeme zaplatit, protože spěcháme, ale jinak to budeme využívat,“ řekl Deníku Josef Šprlák, který byl v nemocnici se svou ženou.


Zřejmě naposledy dala třicet korun i Marie Lízová. „Jen jsem tu byla zaplatit za manžela, ještě o tom nevěděl. Určitě tu možnost využijeme, jsme oba v důchodu, každá koruna je dobrá,“ vysvětluje.


Podle ní jsou poplatky nespravedlivé. „Kdyby to bylo jen někdy, třeba za pohotovost, tak to v klidu dám. Ale nevím proč platit znovu, když jsem celý život pracovala a platila daně,“ dodává.


Proti zavedení poplatků je i Renata Rybářová, ale od kraje si peníze nevezme. „Zaplatím to já, té změně ani moc nerozumím. Říkali mi, že se to rozmělní mezi ostatní, ale nechci, aby někdo jiný platil za mě,“ popsala svůj postoj.


Častým důvodem, kvůli kterému lidé odmítli krajský dar, byla i dlouhá smlouva a ne zcela vyjasněná změna v hrazení poplatků.
„Platím si to sám. Je to samé podepisování, běhání s papírama, kdo se v tom má vyznat? Že to za mě zaplatí kraj je úplně jedno,“ uvedl Petr Surmaj, který opouštěl bránu chomutovské nemocnice.


Podobně se k tomu postavil i další muž, který vycházel ze dveří pokladny. „Teď jsem to zaplatil. Je to lepší, než nějaké vypisování šesti papírů,“ měl jasno.


Kraj hradí regulační poplatky pouze v krajských zařízeních. Na Chomutovsku je takovým pouze nemocnice. Úhrada se vztahuje i na peníze za každou položku na receptu v lékárně.


Krajská lékárna ale v Chomutově není, nejbližší je v Mostě. Třicet korun ale přestali vybírat i někteří soukromí lékárníci, protože se bojí toho, že by přišli o zákazníky.