Probíhá proto dohadování jako na trhu. Vyjednávací taktikou jsou i podrazy. To platí v Ústeckém kraji více, než jinde. Tak cítí výsledky voleb na severu Čech pražský politolog Zdeněk Zbořil.

„Čtyřicetiprocentní hranice zúčastněných voličů dovoluje říci, jaká byla volební nálada. Zda lidé skutečně preferují některý volební program strany, je možné odvodit až z účasti občanů přesahující 50, respektive 55 procent oprávněných voličů.

V krajských a senátních volbách proto lidé projevili náladu. Volili především skalní příznivci,“ zdůraznil Zbořil. Napovídají tomu i volební výsledky v Ústeckém kraji. ČSSD získala pouze 11,9 % hlasů a KSČM ještě méně - 6,7 % hlasů ze všech možných hlasů oprávněných voličů v Ústeckém kraji. Přitom s KSČM může ČSSD uzavřít koalici, ač obě strany dohromady nezískaly ani pětinu hlasů všech oprávněných voličů v kraji.

Volby paradoxně vyhrál otrávený občan, který nepřišel k volbám. Zbořil dodal: „Volič vzkazuje, že je v podstatě jedno, kdo bude vládnout v kraji.“ V katastrofální povolební situaci je ČSSD. Ztrácí kredit, protože povolební rozkol v ústeckokrajské ČSSD nabírá na obrátkách. Voliči to cítí jako neseriózní jednání.

Došlo více méně k odstavení lídra kandidátky Jaroslava Foldyny, který získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidujících politiků sociální demokracie v Ústeckém kraji.

Naproti tomu předseda krajského ČSSD Petr Benda je hodnocen spíše negativně. Je spojován s různými aférami.

Na otázku Deníku Jiřímu Paroubkovi ještě před volbami, proč byl dán Foldyna na první místo kandidátky ČSSD, když předtím byl vyšachován Bendovým křídlem ve straně do druhořadé pozice, Paroubek uvedl, že z vnitrostranického průzkumu vyplynulo, že největší podporu má Foldyna.

Přitom po volbách Foldyna nebyl krajským vedením ČSSD zvolen do vyjednávacího týmu, ačkoliv má nejsilnější povolební pozici. Nakonec musel být do týmu přijat na nátlak Miloše Zemana alespoň formálně.

Podle Zbořila lze nazvat neuvěřitelně podrazáckým způsob, jakým Foldyna nebyl pozván na jednu ze schůzek. Prý na schůzku podle stranického předsedy Bendy nepřijel Foldyna jenom proto, že mu zapomněla sekretářka zavolat.

Podle policejního psychologa Josefa Kováříka, zapomenout zavolat změnu místa schůzky Foldynovi je nepravděpodobné. „U tak exponovaných osob se nezapomíná na to, že se změnilo místo nějaké schůzky,“ uvedl psycholog Kovářík.

Podle Zbořila, ze stejného soudku je dezionformace, že měl jednat včera Foldyna s dosavadním hejtmanem Jiřím Šulcem z ODS. V té době ale hovořil Foldyna s reportérkou z rozhlasu, takže dezinformace „někomu“ nevyšla.

„Je to signál, že volit ČSSD nebyla šťastná volba. U moci mohla klidně zůstat dosavadní ODS. Pro voliče je dosavadní vývoj jistě velkým zklamáním,“ uvedl Zbořil.