"Nevím co jsem Ti udělal, ale dnes hlasoval pro vládu naposled. Tak to sakra řešte i s ohledem na krajské volby a naši vládu.To nejsi schopna ty dopady dohlédnout…" To je text SMSky, kterou poslal primátorce premiér Mirek Topolánek poté, co chomutovští radní odvolali poslance za Stranu zelených ze zooparku. Novinářům ji dnes odcitovala na tiskové konferenci, která se měla k odvolání Rabase vrátit.

Politický tlak


Radní Rabase odvolali 7. dubna, hned druhý den prý musela do Prahy za premiérem a vicepremiérem Bursíkem. Oba na ni prý naléhali, že pokud bude Rabas opravdu odvolán (v tu dobu nebyl ještě podepsán zápis z rady), může to ohrozit koalici. Pak přišly i textové zprávy. "Zkusme zastavit ten děsivý vlak… ..dohodeme podmínky dalšího fungování zooparku a radnice. Věřte, že dohoda odlehčí i Vám," píše Bursík v další zprávě, kterou Řápková zveřejnila.
"Takový tlak nikdo nezažil. Byla jsem stavěna do role, že já budu mít na svědomí pád vlády," nechala se primátorka slyšet. Topolánek s Bursíkem ji prý tlačili k tomu, aby odvolání Rabase zvrátila. "Jinak že nepodpoří hlasování o radaru a ohrozí vládní koalici," říká Řápková. Je přesvědčená, že právě tímhle Rabas hrozil. "Jinak by o tom se mnou premiér a vicepremiér asi nemluvili," prohlásila.

Textovky, které Ivaně Řápkové poslali Miroslav Topolánek a Martin Bursík

Textová zpráva Ivaně Řápkové od Miroslava Topolánka.

Esemeska, kterou primátorka dostala od Martina Bursíka.

Obchod - zoopark za vládu


Byl prý dokonce připraven politický obchod - Rabas se vrátí do zooparku a bude dál hlasovat společně s vládní koalicí. Jejím garantem měl být právě Martin Bursík. Z toho ale sešlo, žádná nabídka nepadla. "Když jsme se s panem Rabasem po jeho odvolání poprvé sešli, přijel sám, bez pana Bursíka. Vůbec se s ním nedalo mluvit, takže jsme se k tomu vůbec nedostali. Jen vyhrožoval, že mě i ODS mediálně zničí."
Rabas vyhrůžky popírá. "To je bohapustá lež," reagoval na nařčení z vyhrůžek. O politickém obchodu prý nevěděl a ani by na něj nekývl. "Naopak jsem vždy prohlašoval, že kvůli politickému rozhodnutí provinčních politiků neohrozím křehkou vládu," prohlásil. A jak dodal: " S vládou hlasuji dál, přestože jsem žádnou takovou nabídku nedostal."
Jak si Řápková vysvětluje, že Rabas není zpátky v zooparku, ale přesto vláda z jeho strany ohrožena není? "Ne každý naplní své vyhrůžky, ale to neznamená, že nevyhrožoval," odpověděla stručně.

Přemýšlela jsem o rezignaci


Jak primátorka prozradila, tehdy uvažovala dokonce i o tom, že by post v čele magistrátu opustila. "Ten tlak byl šílený a kdybych byla nucena na takovou politickou dohodu přistoupit, překročila bych sama sebe. Uvažovala jsem o rezignaci," připustila před novináři.
Politické důsledky však může mít i její včerejší prohlášení a zveřejnění textových zpráv. Toho si je prý vědoma. "Samozřejmě se to může stát. Dotyční to mohou klidně i zapřít. Ale chtěla jsem to udělat, aby bylo jasné, že pan Rabas tady zneužil svoji funkci poslance. Kdybychom odvolali ředitele jakékoli jiné organizace, tak by se to nestalo."

Duel trval dvě hodiny

Všechny informace zazněly během duelu, který mezi primátorkou a poslancem proběhl. Ten byl původně svolaný, aby si oba znesváření politici vyříkali, jak to vlastně s odvoláním bylo. Prohlášení primátorky ale všechny předchozí diskuze přebilo.
Duel před novináři včetně následné volné tiskové konference trval dvě hodiny - kompletní záznam rozdělený na pět dílů je ke shlédnutí zde na webu města.

Ke zprávě je připojeno také sestříhané video.