Na Hněvíně se v květnu sešli vrcholní i komunální politici ODS a Strany zelených. Jak ukázal záznam České televize, na hrad přijela také primátorka Ivana Řápková společně s exsenátorem a bývalým starostou Alexandrem Novákem.

Proč Novák? Měl ke kauze co říci…


„Jedna část schůzky byla určena problémům na chomutovské radnici,“ přiznal premiér. Zmínil se při tom o odvolání Přemysla Rabase a následném vystoupení Zelených z chomutovské koalice. Jak z jeho slov vyplynulo, účelem schůzky bylo se dohodnout, aby se problémy nestupňovaly a aby se neřešily přes média.


Z projevu předsedy vlády bylo patrné, že mu dotaz příliš nevoní. Několikrát se ve své řeči pozastavil nad tím, proč se na to Maršíček vůbec ptá.
Komunistický poslanec se ve svém dotazu zajímal také o to, proč byl na zmíněné schůzce přítomný také Alexandr Novák. Nezapomněl při tom zmínit, že Nováka stále čeká soud za podezření z korupce.


„Patří do okruhu lidí – za prvé je to bývalý chomutovský starosta, za druhé ten problém zná velmi detailně,“ odpověděl Mirek Topolánek. „Je to určitě člověk, který region zná dobře a měl v této kauze co říci.“


Alexandr Novák stále patří v rámci ODS ke krajské špičce (je místopředsedou regionální rady), nicméně v komunální politice už na první pohled tolik vidět není – nezasedá ani v chomutovském zastupitelstvu. Senátorem byl až do roku 2006, ale od doby, kdy opustil starostovské křeslo, příliš veřejně nevystupoval. Jak to ale vypadá, stále je aktivní v zákulisí chomutovské politiky.


Kamencové jezero si vyřešte sami


Druhý Maršíčkův dotaz zněl, zda se na schůzce jednalo také o pronájmu Kamencového jezera. To je kauza, o které se v Chomutově hodně mluví a také její politické pozadí bylo také obsahem reportáže České televize v publicistickém pořadu Reportéři ČT.


To Topolánek popřel. „Snažíte se skrze komunální kauzu vymáčknout z premiéra něco, co ani nesleduje, ani to není v jeho kompetenci a není to ani v jeho zájmu,“ nechal se slyšet předseda vlády. „Mě vaše Kamencové jezero v Chomutově nezajímá. Nikdy jsem tam nebyl a nevím o tom žádné detaily. Musíte si vyřešit své problémy na té úrovni, na které jste schopni je řešit.“

Interpelace - str. 1.
Interpelace - str. 2.
Interpelace - str. 3.
Interpelace - str. 4.