„Mám kluka do třetí třídy. První školní den ho do školy doprovodím, ale další dny to kvůli mému zaměstnání nepůjde. Bude muset chodit sám. Už stokrát ode mě dostal přednášku, jak se má chovat při přecházení silnice, ale strach budu mít pořád,“ svěřila se Veronika Paulusová z Chomutova. Bude se moci spolehnout na pomoc policie?
 
„Bude to stejné jako loni. Počínaje prvním školním dnem bude na každém přechodu poblíž školy stát jeden až dva strážníci v reflexních bundách, aby je bylo pořádně vidět,“ reagoval tiskový mluvčí chomutovské městské policie Vladimír Valenta. Stejně na tom bude i Kadaň, Jirkov a Klášterec nad Ohří.
První školní den se ke strážníkům přidají i státní policisté. „Budeme u škol hlídkovat společně se strážníky. Už o víkendu bude víc policistů v ulicích a také na silnicích. Prvním důvodem je festival Cumbajšpíl, druhým, že se o víkendu budou vracet lidi z prázdnin,“ uvedla tisková mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.
 
Policie bude na školní rok připravena i co se týče prevence. „Existuje několik preventivních programů, po celý rok budeme školy na Chomutovsku navštěvovat s přednáškami. Jedním z jejich hlavních témat je právě dopravní výchova,“ pokračovala Marie Pivková.
Připravují se i samotné školy. Například Základní škola v Krátké ulici v Klášterci před časem zpracovala mapu nebezpečných míst ve městě, kde na děti číhá nebezpečí při cestě do školy. Jiné plánují návštěvu zmiňovaných policejních preventistů.
 
Existují i školy, které budou, co se týče pozornosti městských policistů, na předních místech. Jednou z nich je speciální škola na Březenecké v Chomutově.
„U této školy budou dozorovat určitě dva strážníci. Na základě zkušeností z loňského roku, jí budeme věnovat zvýšenou pozornost. Jednak tam chodí tamní školáci přes silnici, i když je tam podchod, a také tam dochází k časté šikaně, kdy jeden žák napadne bezdůvodně druhého. Výjimkou nejsou ani krádeže svačin,“ vyprávěl Vladimír Valenta.