Je to díky tomu, že se venku oteplilo a je dlouho vidět. Především někteří mladí toho využívají k tomu, že usednou někam na lavičku s krabicovým vínem a popíjejí. Dospělí chlapi si zase často koupí pivo v plechovce nebo lahvi, postávají před večerkou a vybavují se jako v obýváku.


Jenže v Jirkově platí od začátku roku vyhláška, která pití alkoholu na vybraných místech zakazuje. A strážníci se mají co ohánět – jen za posledních pár týdnů udělili několik pokut.


Příklady? První: Dva mladíci ve věku 21 a 19 let popíjeli víno v podvečer na dětském hřišti v ulici Boženy Němcové. Každý z nich dostal pokutu 400 korun, jeden navíc ještě pětistovku za to, že alkohol naléval i mladistvé dívce, která byla s nimi. Devatenáctiletý kluk přišel o tři stovky, protože se posilňoval v parku. V ulici K.H. Máchy, před prodejnou Maják, strážníci během jednoho dne nachytali s otevřenou flaškou šest lidí.


Vedení města si vyhlášku pochvaluje, i když místostarosta Jaroslav Cingel přiznal, že úplně spokojen není. „Třeba ve Smetanových sadech vidám popíjení alkoholu stále často,“ uvedl. „Někteří si alkohol přelévají do pet lahví třeba od koly, takže to na první pohled není poznat,“ dodává vypozorovaný trik hříšníků.


Vyhláška, která zakazuje pít alkohol na veřejnosti, platí kromě Jirkova také v Kadani. Většinou jsou určená místa v blízkosti škol, v centru města a v místech, kde opilci obtěžovali kolemjdoucí.