K dopisu prezidenta Unie českých a slovenských zoologických zahrad Vladislava T. Jirouška (viz příloha) se připojilo a vyjádřilo plnou podporu P. Rabasovi všech 18 ředitelů českých a slovenských zoo.

Dopis, který napsal na podporu Přemysla Rabase prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk dokonce poslal v pátek odpoledne Otevřený dopis primátorce města Chomutova.

"Přestože neznám všechny konkrétní peripetie, které Vás a chomutovskou městskou radu k tomuto kroku vedly, osobnosti pana Rabase si kvůli jeho práci pro zoopark natolik vážím, že si dovedu představit jen opravdu vážné důvody, které by mohly tuto práci jednostranně přerušit. V argumentech obsažených v tiskové zprávě chomutovské radnice však takové důvody nenacházím," píše ve svém dopise šéf největší české zoo.

Jak Fejk podotýká, je v pravomoci rady ředitele zooparku odvolat, ale tím také přebírá odpovědnost za další osud areálu. "Jestli má Chomutov takových osobností pro zoopark připravených víc, pak mu upřímně blahopřeji," píše dále v dopise. "Spíš si ale myslím, že dojde k podobnému scénáři, ke kterému obvykle vlivem malicherných a krátkozrakých půtek mezi lidmi v podobném postavení dochází. Bez výrazné osobnosti v čele má chomutovský zoopark všechny předpoklady být nevýrazným provinčním zařízením, které nedokáže překročit svůj vlastní sebeomezující stín."

Na stranu odvolaného ředitele se postavil také duchovní otec zooparku Walter Markel. Ten v roce 1974 tehdejší lesopark založil a odvolání Rabase ho udivilo. Jak sám uvedlo, od roku 1981 už do rozvoje zooparku nezasahoval, ale vývoj areálu sledoval.

„Mohu konstatovat, že mimo krátké období (před rokem 1992) byl celý lesopark budován a jeho koncepce naplňována na profesionální úrovni, což přispělo ke stálému zvyšování oblíbenosti u občanů. Jsem toho názoru, že odvoláním stávajícího ředitele MVDr.Přemysla Rabase rozhodně nedojde k progresivnímu vývoji, ale spíš si myslím, že lesopark utrpí v koncepci a v jeho dalším rozvoji,“ uvedl.

Nejčerstvěji poslal otevřený dopis radním také spisovatel a zakladatel cestovatelského magazínu Kokejl Josef Formánek.

Přemysla Rabase znám od té doby, kdy nastoupil do ZOOPARKU, neboť ve stejném roce jsem založil geografický magazín KOKTEJL.
Takhle zapáleného člověka pro svou práci, zároveň přímého a čestného chlapa nepotkáte často.
Proto jsem byl upřimně zděšen ze zpráv v tisku o jeho odvolání, notabene tak hanebným způsobem - v jeho nepřítomnosti. Jak typické pro naši zemi, bohužel.
Nemůžu nevzpomenout na nové projekty ZOOPARKU, o nichž mě nadšeně informoval, na zápal, s nímž mě přesvědčoval, aby magazín Koktejl zveřejnil článek o narození vzácného mláděte či ochraně divokých zvířat před pytláky.
Znáte ten pocit, kdy vám je za někoho stydno, když vidíte cizí přešlap, přehmat nebo trapas? Podobně bylo mně, když jsem tu zprávu nevěřícně podruhé, potřetí četl.
Copak jste tak slepí, páni radní, že opravdu nevidíte, kam ZOOPARK pod vedením Rabase došel?
A to nemluvím jen o nezpochybnitelné odborné stránce, ale hlavně o tom, co Rabas dělal pro zvířecí obyvatele a návštěníky ZOOPARKU. Copak to opravdu nevnímáte, jaké příjemné a krásné místo z něj, spolu se svými spolupracovníky vytvořil?
Je mi smutno, neboť si myslím, že je za tím jen nějaká ubohá pleticha či závist.
Nejlepší by bylo žádné odvolání Přemyslu Rabasovi nepředávat, protože jinak chomutovský ZOOPARK PŘIJDE O TVOŘIVÉHO A VIZIONÁŘSKÉHO ŘEDITELE, JAKÉHO MÍT UŽ NIKDY NEBUDE. A to bude pro všechny návštěvníky, co si ZOOPARK zamilovali stejně jako já, obrovská škoda.


V Chomutově se již v úterý objevila petice, která protestuje proti Rabasově odvolání. Během jedné hodiny se nasbíralo tři sta podpisů. Nyní se může podepisovat na náměstí v bageterii, nově se petice v průběhu týdne objevila v dalších několika prodejnách v Chomutově. Počet podpisů se zatím odhaduje zhruba na pět set.

„Petice by měla být v oběhu aspoň týden. Ale klidně na radnici půjdu i s několika sty podpisy,“ říká iniciátor Jan Hartman. „Volal mi známý, že by nějaké petice nechal také podepisovat. Tak jsem mu řekl, ať si to stáhne z internetu. Takže petic bude po Chomutově momentálně obíhat víc,“ říká Jan Hartman.


Navíc lidé, kteří chtějí podpořit zoopark a jeho ředitele, se plánují sejít v neděli v zooparku.

„Všichni, kdo máte zájem postavit se na jeho stranu, přijďte ve 13.00 hodin do zooparku na dětské hřiště (pod teráriem),“ vyzývají Chomutováky čtenáři na našem webu. Dokonce se objevují výzvy, že lidé mohou zaplatit na pokladně vyšší vstupné, které chtěl ředitel zavést od 1. dubna s tím, že částka nad oficiální vstupné bude brána jako sponzorský dar zooparku.