Kolik příslušníků přesně bylo do akce nasazeno, policie nechce říci. „Bylo jich tolik, aby byl zajištěn pořádek a bezpečnost lidí města,“ uvedl k tomu pouze mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.

Policejní manévry

Počty ale musely jít do stovek. Už odpoledne byly v ulicích dvojice policistů, na místě srazu u nádraží Chomutov – město jich hlídkovalo několik desítek. Policejní auta se dala také počítat na desítky. Těžkooděnci jezdili s průvodem v autech, další hlídkovali u policejného ředitelství, kam pochod mířil.

Policejní manévry se zdály na počet extremistů až přehnané, sešlo se jich kolem čtyřiceti. Podle Procházky je to ale nutné. „Nemůžeme dopředu vědět, kolik jich přijede a co se stane,“ podotýká.

Za pravdu mu dává první případ, kdy extremisté přijeli do Chomutova provokovat na náměstí Romy, kteří drželi tryznu. Policisté o tom nevěděli a ke konfliktu tehdy nechybělo mnoho.

Ve čtvrtek nic takového nehrozilo. Díky připravené policii a také proto, že ani Romové na pochod nijak nereagovali, přestože o něm věděli.

„Dával jsem to vědět asi padesáti lidem, aby drželi své okolí v klidu. Naštěstí nedošlo na žádné silácké výpravy, za to musím Romům poděkovat,“ nechal se slyšet předseda chomutovské Rady Romů Jan Šipoš.

Zakázat? Nebylo co

Šipoš se podivoval také nad tím, že pochod proběhl, když se primátorka nechala slyšet, že žádné další podobné demonstrace ve městě tolerovat nebude. „Akce nebyla nahlášená, tudíž nebylo co zakazovat. Náš pracovník situaci monitoroval a byli společně s policií pipraveni shromáždění rozpustit v případě, že by byl porušen zákon,“ uvedl k tomu mluvčí chomutovského magistrátu Tomáš Branda.

Stejně na tom byla policie – radikálové neporušili zákon a tak neměli důvod zasáhnout.

Celá akce skončila během hodiny a půl a bez konfliktů. Policisté pouze dva demonstranty zadrželi, protože si prý schovávali obličej a tím ztížili policistům identifikaci. „Nařizuje to zákon, kde jsou všechny podmínky o shromažďování. A jednou z nich je, že účastníkům takové demonstrace musí být vždy jasně vidět obličej,“ vysvětluje policejní mluvčí Petr Procházka.

Více informací o samotném pochodu včetně fotografií a videa TADY